iac. Podtatranci sa na ich obracajú intenzívnejšie od marca.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Kvôli kríze navštívi čoraz viac ľudí pod Tatrami psychiatra či psychológa. Strata zamestnania vo vyššom veku či prepúšťanie svojich zamestnancov dostávajú ľudí do úzkych. "V súvislosti s nezamestnanosťou máme zvýšený počet pacientov. Určite je nárast v priemere o 5 percent. Najčastejšie ľudia trpia depresiami, úzkosťami či obavami z budúcnosti. Pacienti sú v krízovej situácii. Hlavnú úlohu v ich problémoch zohrávajú financie," povedala pre Korzár psychiatrička Anna Uhrová.
Pribudlo päť pacientov
Psychiatri vyšetrujú v čase krízy viac pacientov. "Počet pacientov sa nám denne zvýšil určite o troch až piatich," uviedla zdravotná sestra svitovskej psychiatrickej ambulancie.
Podobný počet má i kežmarská psychiatrička. "Mám približne každý deň viac o päť prípadov, čo súvisí s krízou," povedala Uhrová. Tá vraj nespozorovala, že by kríza zvyšovala počet závislých od alkoholu a drog.
Mikolajová: Ľudia nemajú na lieky
Zvýšený predaj "psychiatrických" liekov postrehli aj lekárne výlučne v blízkosti psychiatrických ambulancií. "Nárast vidieť každý mesiac. Oproti minulým rokom vydávame približne o 20 percent viac liekov. Nezamestnanosť je na ľuďoch vidieť. Aj sa priznajú, že nemajú na doplatok," uviedla farmaceutka z lekárne Máj Soňa Mikolajová.
Ľudia podľa Mikolajovej vraj šetria aj na dávkovaní. Berú lieky, ktoré sa pomalšie míňajú. Častejšie chodievajú aj k lekárovi, aby nenechali v lekárni naraz veľa peňazí. "Často kupujú i lacnejšie generické náhrady namiesto originálov. Jednoducho na to nemajú," uviedla Mikolajová.
Väčšinou antidepresíva
Odborníci predpisujú najčastejšie ľuďom antidepresíva a lieky na spanie. Okrem toho s nimi robia aj rôzne sedenia a terapie. "Posielam ich aj k psychológovi, aby si tú situáciu rozdebatovali a našli nejaké východisko," povedala Uhrová.
Trpia deti i vedúci pracovníci
Pre krízu trpia aj deti a vedúci pracovníci. "Sekundárne sa kríza odráža na zvýšenom náraste detských pacientov. V rodine je problém, napríklad súvisiaci s nezamestnanosťou. To všetko vplýva na deti," prezradila detská psychologička Jana Bryjová.
Okrem tých, čo sú prepustení, sa trápia i vedúci pracovníci. "Tí, čo zastávajú v práci vedúce miesta, musia prepúšťať podriadených. Často sú v dobrom vzťahu. Majú z toho mindráky," prezradila zdravotná sestra.
Nárast nie je veľký
Pacienti začali viac vyhľadávať pomoc odborníkov už od začiatku roka. Intenzívnejšie však posledné dva mesiace. Túto informáciu nám okrem psychiatrov a lekární potvrdila i jedna farmaceutická spoločnosť. "Menší nárast predaja antidepresív sme mali. Nebolo to však až také enormné. Najväčšie zvýšenie bolo v marci až apríli. Bolo to rozložené rovnomerne po celom Slovensku," spomínala predajová manažérka Vadová zo spoločnosti Interchemia Bratislava.
Ďalšie dve farmaceutické spoločnosti nárast nezaznamenali. "Podľa našich údajov v poslednom období nedošlo k nárastu predaja prípravkov z uvedených skupín," informoval riaditeľ úseku predaja a marketingu spoločnosti Phoenix Ladislav Zákopčaník. "Z pohľadu distribučnej spoločnosti mohol trh narásť o percento až dve. Z celkového biznisu obratu je to nič. Pre nás nezaujímavá časť," informoval Juraj Dvonč, vedúci odboru predaja Unipharma Prievidza.
mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš