Úrad skryté zámery popiera. Hovorí, že uzáverou chce zvrátiť abnormálny stav, mesto totiž už roky nemá schválený územný plán.
VYSOKÉ TATRY. Územným plánom mestá určujú zásady, čo a kde sa bude na ich území stavať. Plánovací dokument má zabrániť anomáliám, aby z miest napríklad nezmizli všetky zelené plochy, aby byty nevyrastali vedľa chemických tovární či toxických skládok a podobne.
Úrad môže konať sám
Zo zákona každé mesto musí mať územný plán. Vysokým Tatrám sa už roky túto povinnosť nedarí splniť. Stavebný úrad hovorí, že prijatím uzávery chce urýchliť prijatie územného plánu a zastaviť chaos. Stavebníci totiž čoraz častejšie žiadajú povolenia v rozpore s návrhmi ešte neschváleného územného plánu.
„Zároveň chceme pre mesto zachrániť európske fondy, projekty totiž stavebný plán vyžadujú," spresnil vedúci oddelenia výstavby mesta Peter Novák. Stavebný úrad má právo vyhlásiť uzáveru sám. Nepotrebuje odobrenie poslancov ani primátora.
Chcú si umyť ruky?
Poslanec Pavol Stano (KDH) spochybňuje dôvody, ktoré uvádza úrad. „Uzáveru sme navrhovali pred dvoma rokmi. Teraz, keď sú už všetky sporné stavby schválené alebo sa stavajú, nemá reálny zmysel," myslí si poslanec.
Podľa neho uzáverou chce stavebný úrad v skutočnosti zakryť vážne pochybenia z predošlého obdobia. „Aby sa akože nepovedalo, že úrad nič nerobil."
Eldorádo developerov
Stano je presvedčený, že časti developerov stav bez územného plánu veľmi vyhovoval. „Takto bez platného plánu je oveľa ľahšie postaviť si hocičo, kde len chcete."
Stano stavebnému úradu vyčíta, že pri povoľovaní stavieb nerešpektoval platné územné plány zón mestských častí prijaté v rokoch 1994 až 1995. Mesto naopak tvrdí, že plány zón sú platné, ale nie záväzné. Stano oponuje: „Zákony hovoria, ak nie ešte schválený územný plán, sú záväzné predošlé platné dokumenty." Stano svoj výklad legislatívy podporuje stanoviskami príslušných úradov.
Chcú nastrašiť poslancov?
V prostredí stavbárov sa hovorí o ďalšom údajne skutočnom dôvode uzávery. „Uzáverou chce stavebný úrad nastrašiť poslancov, aby bez reptania radšej prijali jeho návrh plánu bez pripomienok. Tam, kde chcú poslanci rodinné domy, úrad napríklad presadzuje penzióny," povedal jeden z developerov.
O uzávere ako o možnej forme nátlaku hovorila aj poslankyňa Daniela Kordová (Smer).
Novák: Vec je zamotaná
Šéf stavebného úradu Peter Novák teórie o tlaku odmieta. „Naše dôvody uzávery sú úprimné. Chceme schválený územný plán, bez ktorého je budúci rozvoj v podstate nemožný a chceme zachrániť európske fondy."
Novák rovnako odmieta Stanov názor, že nerešpektovanie plánov územných zón z 90. rokov je protizákonné. „Veci sme konzultovali s krajským stavebným úradom pomaly každý deň. Vec je zamotaná a situácia v Tatrách veľmi špecifická."
Plány zón mali byť zastarané
Podľa Nováka plnému rešpektovaniu plánov zón bránila nová legislatíva, ktorá prišla po nich. „Tá od nás vyžadovala rôzne nové nároky napríklad v oblasti krajinnej ekológie, ktoré plány zón nedovoľovali splniť."
Novák na adresu Stana hovorí, že je ľahšie o uzávere a územnom pláne hovoriť, ako naozaj niečo spraviť. „Veľmi nás mrzí, že keď chceme pohnúť veci dopredu, tak prichádzajú takéto útoky," povedal Novák.
Protirečenia
Stanoviská podporujúce argumenty Stana:
- Odbor územného plánovania Ministerstva ŽP SR: „Ukončiť platnosť územno-plánovacej dokumentácie (územné plány zón) možno len jej súčasným nahradením novou (územný plán mesta). Ukončenie jej platnosti bez jej nahradenia novou by odporovalo princípom právnej istoty."
- Krajský stavebný úrad Prešov: „To, že mesto takéhoto významu doposiaľ nemá územný plán mesta, tunajší úrad považuje už za účelové, aby sa výstavba uskutočňovala v chaose. Počas desiatich rokov ho nebolo schopné obstarať a schváliť ..."
Stanoviská, o ktoré sa opiera stavebný úrad:
- Matej Styk, prednosta Krajského stavebného úradu Prešov: „Územné plány zón sú platné, ale vzhľadom na rozpor medzi oprávnenými požiadavkami na využitie územia... nemôžeme ich jednoznačne považovať za záväzné."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš