STARÁ ĽUBOVŇA. Sieť záchranných zdravotných stredísk (ZZS) je hustá, avšak ani napriek tomu sa mnohokrát nedarí dosiahnuť pacienta v čase, ktorý umožní zachrániť mozgové bunky, a teda zabezpečiť návrat všetkých mozgových funkcií. Veľmi často sa takéto prípady končia tak, že činnosť srdca sa síce podarí obnoviť, ale mozog je nenávratne poškodený a takíto pacienti sa dostávajú do stavu bdelej kómy a sú trvalo závislí od ošetrovateľskej starostlivosti.
V posledných rokoch sa však objavili poznatky, že riadeným chladením pacienta s obnoveným obehom krvi po úspešnej resuscitácii je možné ochrániť mozgové bunky pred poškodením. Zistilo sa, že ak je chladenie vykonané včas a správne, zvyšuje sa pravdepodobnosť prežitia takejto príhody bez závažných následkov až dvojnásobne. Avšak napriek tomu, že sa realizovalo množstvo štúdií, na Slovensku tento trend, ktorý sa už vo svete uplatňuje, nie je štandardne aplikovaný. Pre úspech tejto metódy je však nevyhnutné, aby chladenie pokračovalo i po príjme pacienta do nemocnice, čo si vyžaduje spoluprácu poskytovateľov nemocničnej zdravotnej starostlivosti.
Chladenie zaviedli do praxe
Spoločnosť EMS sa snaží zlepšovať zdravotnú starostlivosť, ktorú poskytuje. Preto sme v týchto dňoch zaviedli do praxe chladenie pacientov po KPR. Po získaní skúseností v zahraničí sme vypracovali protokol a vybavili ambulancie potrebným materiálom. Keďže si myslíme, že je vhodné, aby sa táto metóda začala čo najskôr aplikovať v čo najväčšom rozsahu, spojili sme sily s ďalšími poskytovateľmi ZZS a to s RZP, a. s., a ZZS Kysuce, s. r. o. Spoločne chceme tiež zbierať dáta o tejto metóde, vyhodnotiť ich a poznatky odovzdať našim kolegom. Pre úspech tejto metódy je však nevyhnutné, aby chladenie pokračovalo i po príjme pacienta do nemocnice.
Lenka Homolová, regionálny záchranný systém EMS
Autor: Lenka Homolová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš