Zodpovední hovoria, že zákaz sa vyplatil, keďže za ten čas k žiadnym požiarom v lesoch nedošlo. Zároveň však nevylučujú, že s koncom jeho platnosti by mohli požiare prepuknúť opäť.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Opatrenie prijal krajský lesný úrad kvôli sérii lesných požiarov. V Tatrách a širokom okolí si koncom apríla museli hasiči poradiť s obrovským ohňom, ktorý spôsobil státisícové škody. Príčiny požiarov nie sú dodnes objasnené, hasiči však hovoria o podpaľačstve, ktoré je len ťažko dokázať.
Vinníkov požiarov nenašli
"Predpokladáme, že požiare vznikli používaním a manipuláciou s otvoreným ohňom. Nájsť vinníka je však takmer nemožné," povedal Ondrej Šproch, riaditeľ popradských hasičov.
Podľa neho opatrenie o zákaze vstupu do lesov pomohlo. "Za ten čas sme nezaznamenali žiadny lesný požiar," poznamenal. Koniec nariadenia nebude automaticky znamenať zníženú ostražitosť zo strany popradských hasičov. "Na našom území bude aj naďalej trvať opatrenie o zvýšenom požiarnom nebezpečenstve."
Viac ľudí, väčšie riziko
Aprílové požiare nedali spávať ani kežmarským hasičom. Od vydania zákazu však ani oni nemuseli zasahovať pri ohni v lesoch. "Za ten čas sme požiar nemali. Zákaz nám pomohol. Keď je v lese väčšie množstvo ľudí, znamená to automaticky aj zvýšené riziko požiaru," povedal Erich Lauff, riaditeľ hasičov v Kežmarku.
Ak by aj po skončení zákazu dochádzalo v lesoch k ďalším škodám, museli by navrhnúť ďalšie riešenia. "V celej veci ešte plánujeme sedenie so zástupcami rezortu vnútra i TANAP-u," poznamenal.
V TANAP-e chcú byť naďalej na pozore
Zákaz sa netýkal vyznačených turistických chodníkov a pevných dolinových ciest. Zvýšenú kontrolu na území lesných pozemkov v katastroch okresov Poprad, Kežmarok a časti Stará Ľubovňa vykonávala nielen lesná stráž, ale aj majitelia lesov.
"Naša pozornosť sa nekončí. Budeme aj naďalej pokračovať v zvýšenom dozore a hliadkovaní a to najmä vo voľných dňoch," povedal Marián Šturcel zo štátnych lesov TANAP-u, ktorých územie požiare poznačili azda najviac.
Fakty
Séria piatich požiarov
Prvý zo série požiarov vypukol 26. apríla v okresoch Poprad a Kežmarok. Horelo v Lopušnej doline za Svitom a v Bachledovej doline medzi Ždiarom a Lendakom. V obidvoch prípadoch zasiahol oheň plochu asi osem hektárov. Celkovú škodu vtedy odhadli na približne 20-tisíc eur.
Ďalší lesný požiar vznikol 27. apríla medzi Vikartovcami a Kravanmi. Zasahovali tu hasiči z Popradu, Kežmarku, Starej Ľubovne, Liptovského Mikuláša, Levoče. Použité bolo veľké množstvo techniky. Okrem profesionálnych hasičov pomáhali aj desiatky dobrovoľníkov. Vypomôcť vtedy prišli aj záchranné brigády zo Žiliny a Humenného.
Štvrtý a najväčší požiar zaznamenali v oblasti Kežmarských Žľabov v TANAP-e. Horelo rúbanisko i lesný porast. Situáciu vtedy poriadne komplikoval vietor. Na mieste bol vrtuľník armády i z ministerstva vnútra. Požiar zasiahol plochu okolo 150 hektárov. Pod kontrolu ho dostali 29. apríla. K zúčastneným hasičom sa pridali i kolegovia zo Svidníka a Vranova. Štátne lesy TANAP-u narátali škody asi za 500-tisíc eur.
Prvého mája vyšlo opatrenie o zákaze využívania lesov, ktoré vydal Krajský lesný úrad v Prešove. V rovnaký deň začalo opäť horieť medzi Hranovnicou a Vernárom. Požiar bol zlikvidovaný vo večerných hodinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš