TATRANSKÁ LOMNICA. Vďaka osobitému zasadeniu v tatranskom reliéfe a panoráme kostolíka patrí Jazierko v Tatranskej Lomnici k najatraktívnejším lokalitám v Tatrách.
Nové či staré?
Kým nostalgici by jeho súčasnú podobu s jednou drevenou budovou asi najradšej zachovali ako miestne kultúrne dedičstvo, ďalší hovoria, že ide o lokalitu s extrémne nevyužitým potencionálnom. K druhej skupine sa radí vlastník lokality mesto Vysoké Tatry. To chce nadviazať na chátrajúce atrakcie zo 70. rokov ako minigolf, člnky, vodné bicykle a z miesta urobiť moderný športovo-oddychový areál. Otázkou ostáva len ako.
Radnica na to nemá
Mesto najskôr plánovalo nový areál postaviť vo vlastnej réžii. Táto možnosť však razom padla. "Aj pre finančnú krízu, aj pre nemožnosť financovať tento projekt z európskych peňazí, keď na takéto niečo nie sú výzvy, mesto Jazierko nie je schopné zafinancovať," povedal prednosta mesta Vysoké Tatry Juraj Hudáč.
Mesto chce preto vstúpiť do projektu so súkromníkmi. Nateraz o priazeň mesta súťažia dva projekty. S jedným prichádza František Kulanga z Tatranskej Lomnice, s druhým Stanislav Grivalský z Popradu.
Čo chce Kulanga
"Náš projekt orientujeme i kultúrnym smerom. V Jazierku chceme postaviť malý amfiteáter vhodný na vystúpenia," uviedol František Kulanga. Dominantný má byť však šport a relax. "Člnkovanie, korčuľovanie, v zime chceme v Tatrách obnoviť tradíciu curlingu," dodal. Projekt predpokladá ďalšie služby ako podzemné garáže, budovy so službami či ubytovanie. Finančné kalkulácie projektu neupresnil. Mesto by doň vstúpilo pozemkami.
Unikli nápady?
Kulanga hovorí, že po predložení projektu na posúdenie z neho do sveta unikli nápady. "Mrzí nás to. Neviem, ako mohli uniknúť z mesta štúdie, za ktoré sme zaplatili vyše 15-tisíc eur (450-tisíc korún). Naše myšlienky okamžite prebrali iní," povedal Kulanga.
Aj keď priamo nikoho nemenoval, na podobnosti sme sa opýtali druhého súťažiaceho podnikateľa Stanislava Grivalského. "Náš projekt a zámer pána Kulangu sú dve úplne odlišné veci. Vychádzajú z takých odlišných poňatí, že o podobnosti nemôže byť ani reči," povedal S. Grivalský.
Čo ponúka Grivalský
"Náš projekt je založený na investícii 1,3 milióna eur. Za tieto peniaze mestu postavíme polyfunkčnú budovu, športoviská, kultúrny stánok, detský kútik a podobné veci," povedal Grivalský.
Ak to vodohospodári dovolia, Grivalský by chcel prečistiť i koryto vodnej plochy a v zime na ňom ponúkať ľadové korčuľovanie. "Naša filozofia je, predložili sme túto sumu a mesto samo povie, akú presne budovu a športoviská chce. My mu ich postavíme a prevedieme za symbolické euro," spresnil Grivalský.
Mesto na oplátku dovolí spoločnosti pri Jazierku postaviť svoju budovu a odpredá pod ňou pozemok. Grivalský túto schému v partnerstve s mestom považuje za výhodnejšiu z hľadiska verejného záujmu.
Ktorý z týchto dvoch, prípadne iných plánov nakoniec prejde, rozhodnú mestskí poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš