BRATISLAVA. "Až tento mesiac sa stabilizoval počet hostí z Nemecka vo Vysokých Tatrách, a to najmä skupín. Je to vplyvom zavedenia eura na Slovensku, nemeckým a ďalším hosťom z eurozóny odpadlo prepočítavanie meny."
Podľa Bendžalu sa rekreujú predovšetkým seniori, pretože cena pobytu vo Vysokých Tatrách je pre nich nižšia ako doma a tradične sú ochotní cestovať, čo hlavne platí u Nemcov.
Odpadli Kórejčania
Naopak, veľký výpadok hostí zaznamenali ubytovacie zariadenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách u kórejskej skupiny hostí. Príčinou je podľa neho prepad kórejskej meny von a napätá situácia na Kórejskom polostrove.
"Pozícia turistických zariadení vo Vysokých Tatrách je pred letnou sezónou vplyvom hospodárskej recesie oveľa ťažšia ako vlani," uviedol. Turistické regióny na Slovensku majú menej klientov. Majitelia hotelov a reštaurácií, najmä tí, ktorí v ostatných rokoch neinvestovali do infraštruktúry, evidujú prepad tržieb a pokles zamestnanosti.
Aj preto je kríza pre členov ZHR výzvou spájať sa a zakladať menšie regionálne združenia. Podľa neho tieto nové inštitúty umožnia pružnejšie a účinnejšie presadzovať potreby
podnikateľov smerom k regionálnym úradom a nestratiť konkurencieschopnosť voči okolitým krajinám. "V súčasnosti by si Slovensko malo brať príklad z Rakúska v tom, čo dokáže odvetvie turizmu, pokiaľ sa rozumne k tejto problematike pristupuje na všetkých úrovniach riadenia," podotkol Bendžala. Práve odvetvie cestovného ruchu tam dokáže zabezpečiť najväčší podiel na zamestnanosti v regiónoch.
O zahraničnej dovolenke Slovákov v roku 2009 uviedol, že "bude ubúdať výjazdov do exotických krajín a viac budú cestovať za oddychom a relaxom do bližších destinácií a na kratšie pobyty, hlavne autami".
V tejto situácii má práve Slovensko príležitosť správne reagovať na podporu domáceho cestovného ruchu a zvýšiť tak počet tuzemských rekreantov a turistov z okolitých krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš