ČERVENÝ KLÁŠTOR. Po 33.-krát sa Zamagurie stalo centrom tradičných osláv ľudovej kultúry. Organizátori pripravili medzinárodný festival najlepšie, ako vedeli. Ich ambíciou bola doteraz najvyššia úroveň umelcov. Žiaľ, škaredé počasie si opäť vybralo svoju daň.
"Tento ročník je ročník Kristových rokov. Snažili sme sa o vyššiu úroveň. Nemôžem povedať, že naša práca vyšla nazmar. Počasie však spôsobilo nízky počet divákov. Profesionálne súbory by si zaslúžili v hľadisku davy," uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Havlík.
Kšefty na bode mrazu
Remeselníci a obchodníci boli z počtu ľudí smutní dvojnásobne. "Tento rok je návšteva slabá. Predaj nulový," povedal výrobca medovníkov Roman Hlaváč.
Čuduj sa svete, ľudia sa nezahrievali ani pálenkou. "Každý príde a uteká preč. Keď vám prší do kšeftu, je to nanič," povedal predajca nápojov Ľubomír Korenko.
Remeselníci ponúkali aj ručne ryté pečate, klasickú drotársku prácu, vyšívané dečky a mnoho iného.
Zrušili splav na pltiach
Lákavý bod programu, splavovanie Dunajca, museli organizátori vyškrtnúť. "Pri splave na pltiach by sa zničili kroje. Počasie nebolo na splav vhodné," povedal Juraj Švedlár z Podtatranského osvetového strediska.
Sobotný večerný program museli sťahovať z Červeného Kláštora do kultúraku v Spišskej Starej Vsi. Súbor Kysučan - Čadca okúsil šmykľavé javisko. "Na pódiu bolo hrozne šmykľavo. Sme však akčný súbor. Zatancujeme všade. Zima nám nebola. Rozohrieval nás tanec," povedal člen súboru Norbert Jedinák.
Z nižšej účasti si hlavu nerobili. Už raz sa im vraj kvôli počasiu stalo, že tancovali len pre jednu pani. Tancujú jednoducho pre radosť.
Profesionálny súbor PUĽS si zatancoval svoj premiérový program v kultúrnom dome. "PUĽS si vyžaduje vyložene suchú podlahu," povedal Havlík.
Očakávali 10-tisíc ľudí...
Organizátori predpokladali, že za tri dni osláv príde na Zamagurie 10 000 návštevníkov. Žiaľ, nestalo sa tak. "Sme strašne sklamaní. Pri takomto počasí nebolo možné, aby prišiel taký veľký počet ľudí," povedal sklamane Švedlár.
Do programu festivalu zapojili maximum domácich súborov. Nosnou témou bola svadba. Vystúpili i súbory z krajín V4, teda okrem našich aj z Maďarska, Poľska a Čiech. Predstavili sa aj umelci menšinovej kultúry z Ukrajiny a Rómovia. Zamagurské slávnosti si preto nenechali ujsť i zahraniční fanúšikovia folklóru. "Mali sme tu Poliakov, Angličanov, Bielorusov," povedal Švedlár. Vo veľmi malom počte vraj dorazili Nemci a Rakúšania.
Počasie ich neodradilo
Na kus kultúrneho folklóru sa aj napriek škaredému počasiu prišli pozrieť ľudia z rôznych kútov Slovenska. "Mám veľmi kladný vzťah k ľudovej hudbe. Odmala som tancovala v súbore. Najviac sa mi páčil súbor Vagonár," uviedla Mária Milátová. Tá prišla načerpať sily na slávnosti aj s manželom až z Košíc. "Keď je niečo pekné, dá sa na to pozerať aj počas dažďa," povedal Milát.
Pravidelne chodieva na Zamagurské slávnosti aj manželský pár zo Svitu. "Folklór máme radi. Vždy si spravíme čas aspoň na chvíľu a prídeme em," povedala Havlíková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš