PODTATRANSKÝ REGIÓN. Radosť z tvrdo vybojovaného vysokoškolského titulu sa vzápätí zmení na hlavu plnú problémov. Aj takto by sa dal označiť postup pri diplome zo zahraničnej VŠ. Ak by ste sa s takýmto dokladom chceli uchádzať o zamestnanie v krajine, v ktorej ste neštudovali, čaká na vás viacero nevyhnutných krokov. Tie však nestoja málo.
Aj 27-ročná študentka Jana rieši podobnú situáciu. "Hnevá ma, že vysokoškolský diplom, ktorý som získala v Českej republike, si musím dávať overovať," rozhorčene uviedla Jana. Tá by to vraj chápala, keby študovala v štáte, ktorý nie je súčasťou EÚ. "Aj Slovensko aj Čechy sú členmi EÚ. Dosť mi prekáža, že Slováci spochybňujú môj titul," povedala Jana.
Rozčuľovať sa nad problémom je úplne márne. "Česká republika patrí do EÚ. Platia pre ňu rovnaké pravidlá ako pre ostatné krajiny. Pre študentov sú vypracované bilaterálne dohody rovnako a rovnocenne. Zatiaľ sa neuvažuje o ich zrušení," uviedla hovorkyňa Ministerstva školstva SR Dana Španková.
Chránia pracovný trh
Za všetky tieto záležitosti môže Európska komisia. Tá navrhla smernicu o uznávaní odborných kvalifikácii. "Smernice prijal Európsky parlament a Rada Európy," uviedla Španková. Nedôveru či spochybňovanie dokladov zo zahraničia ministerstvo odmieta. "Každý členský štát takto postupuje. Sú to zosúladené postupy, ktoré vyplývajú z vyššie uvedenej smernice," uviedla Španková. Ministerstvo vysvetlilo, že overovaním dokladov si chránia pracovný trh pred nekvalifikovanou pracovnou silou.
Koľko to stojí?
Pri uznaní diplomu je nevyhnutné kúpiť kolok v hodnote 99,5 eura (3 000 Sk). "Ak už mal niekedy žiadateľ uznanú svoju kvalifikáciu v inom členskom štáte, než ho nadobudol, a žiada opätovne v inom štáte, potom je správny poplatok 33 eur (1 000 Sk). Uznaná kvalifikácia žiadateľa nie je viazaná na dosiahnutú úroveň vzdelania či VŠ 2. alebo 3. stupňa," informovala Španková.
Za vysokoškolský diplom 3. stupňa z členských štátov nezaplatíte nič. Pri overovaní diplomu musíte myslieť aj na notárske poplatky, poštovné či cestovné do Bratislavy. "Overenie každej strany stojí 1,50 eura. Za listiny v cudzom jazyku, ktoré idú na preklad, zaplatíte za každú stranu 3 eurá," povedala pracovníčka notárskej kancelárie Jana Korenková. Výnimkou sú doklady z Čiech. Tie na preklad nejdú. A cena za jednu stranu zostáva 1,50 eura. Summa summarum, absolventi budú o približne 135 eur "ľahší".
Mozgy odchádzajú
"Stále sa na Slovensku sťažujú, že im vysokoškolsky vzdelaní ľudia utekajú za lepším do zahraničia. Rada by som zostala pracovať na Slovensku. No mám s tým viacero problémov. Podľa mňa je celé uznávanie diplomu scestné. Dokonca si musím na tieto nezmysly požičiavať peniaze," uviedla študentka.
Čo potrebujete na uznanie dokladu
Na uznanie vysokoškolského diplomu potrebujete okrem peňazí notárom overenú kópiu diplomu a výpis známok za celé štúdium. Ďalej musíte mať kópiu občianskeho preukazu a kópiu maturitného vysvedčenia. Tieto dva doklady už nemusia byť overené notárom. Nesmie vám chýbať kolok v hodnote 99,50 eura a žiadosť o uznanie diplomu. Tú si stiahnete na internetovej stránke ministerstva školstva. S týmto všetkým prídete buď osobne na ministerstvo školstva, alebo to pošlete poštou. Čakacia lehota je do šesťdesiatich dní.
mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš