KROMPACHY. Súťažilo spolu 17 družstiev, ich úlohou bolo navariť spolu 3 kilá halušiek. Po tom ako ich kuchársky výkon zhodnotila odborná porota, museli súťažiaci svoj výtvor v čo najkratšom čase aj zjesť.
Doma vôbec nevaria
Marek Tremko z Kojšova z okresu Gelnica doteraz nevynechal ani jedno haluškové zápolenie. „Doteraz sa na majstrovstvách postupne pri súťažení vystriedalo 750 ľudí. Zatiaľ som ja nevynechal ani jeden ročník," s úsmevom vysvetlil tento súťažiaci. Kojšovčania súťažia každoročne a ich družstvo má názov Horal. Zaujímavé je, že pri súťažnom varení a jedení sa stále stretnú slobodní muži. „Je to pre nás zábava, halušky máme radi, ale doma vôbec nevaríme," dodal M. Tremko.
Nepustili ju k mise
Tento rok bol pre nich zmenou, pretože im pomáhala prvýkrát aj žena. Jeden zo súťažiacich navrhol členstvo v ich družstve svojej sestre. „Halušky varím doma často pre syna aj manžela a musia byť so slaninou," vysvetlila nám Magda Marcinková. Žartom sa nám posťažovala, že pri súťažení v jedení halušiek mala smolu, muži ju doslova ani nepustili k mise.
Nemuseli sa hanbiť
Podľa slov predsedu poroty Františka Tureka, súťažiaci by sa mohli aj varením halušiek živiť. „Je to dobrý priemer vo varení halušiek, za ktorý by sa ani šéfkuchári v reštauráciách a hoteloch nemuseli hanbiť," upresnil. Viceprezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov vysvetlil, že pri varení tohto jedla je dôležité, aby všetky halušky boli prevarené. „Haluška je dobrá ak padá na dno. Priemerný čas varenia je šesť minút," dodal F. Turek.
Podujatie organizovala humanitná spoločnosť Humanita pre život, Spišské Vlachy, mesto Krompachy.
Autor: kar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš