KEŽMAROK. Populárne podujatie, ktoré predstavuje staré tradície ľudovej výroby, pripomenie tento rok slávu cechu remenárov.
Dvoch čitateľov odmeníme vstupenkami
Vďaka prílohe Ľubovniansky Korzár budú dvaja z vás odmenení dvoma vstupenkami na festival. Stačí, ak vystrihnete kupón a zašlete ho k nám na adresu popradskej redakcie uvedenú v tiráži.
Tradícia v Kežmarku
Bývalé kráľovské mesto Kežmarok sa v minulosti hrdilo viacerými privilégiami, medzi iným aj právom výročných trhov. Tie navštevovali kupci z celej Európy, severu Afriky i Orientu. Dali tak podnet na rozvoj remeselnej výroby priamo v Kežmarku. V 15. až 19. storočí sa Kežmarok pýšil štyridsiatkou samostatných remeselných cechov. Na tradíciu výročných trhov nadviazalo mesto v roku 1991 prípravou festivalu EĽRO.
Vyrábať sa bude pred zrakmi návštevníkov
V uzavretom areáli historického centra a pod múrmi Kežmarského hradu si rozloží svoje dielničky a výrobky asi dvesto remeselníkov, ktorí priamo pred očami návštevníkov budú svoje diela vyrábať. V kadiach sa bude rodiť papier, pekári upečú bochníky čerstvého chleba, na hrnčiarskych kruhoch sa zrodia džbány, život na hrade bude ako za starých čias, kováči ukujú podkovy, ktorými podkujú pred návštevníkmi koňa...
Pripravený je aj bohatý folklórny program, v ktorom vystúpia nielen domáce súbory, ale aj hostia z Čiech a Balkánu. Priestor dostane aj vážna hudba. Svoju šikovnosť predvedú na dvoch javiskách aj šermiari a najmenší návštevníci si budú môcť oddýchnuť v detskom mestečku, alebo pri rozprávke v Kežmarskom hrade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš