STARÁ ĽUBOVŇA. Po digitálnej fotografii v pase pribudne ako druhý biometrický údaj odtlačkok prstov. Ten bude na zadnej strane pasu v špeciálnom čipe.
So zavedením v Starej Ľubovni problémy neboli
Druhý biometrický údaj malo Slovensko do pasov zaviesť podľa nariadenia Európskej únie do konca júna 2009. Po zavedení digitálnej fotografie sme si naň museli na Slovensku počkať. Novú technológiu nám totiž schvaľovala EÚ.
Ako potvrdil riaditeľ okresnej polície Ján Devera, pri zavádzaní techniky sa v Starej Ľubovni žiadne rušivé momenty nevyskytli. "Vydávanie pasov prebieha u nás bezproblémovo," povedal.
Správne poplatky sa nezmenili
V súvislosti s vydávaním pasov je pre ľudí zaujímavou informácia, že správne poplatky sa nemenia. V platnosti naďalej ostávajú cestovné pasy s jedným biometrickým údajom, ako aj doklady formátu Európskej únie. Naďalej tiež platia takzvané zelené pasy. V už vydanom cestovnom pase nie je technicky možné dodatočne vložiť odtlačky do čipu. Zásah do čipu je totiž vylúčený.
Od požiadavky poskytovania odtlačkov prstov sú oslobodené osoby mladšie ako dvanásť rokov a osoby, od ktorých nemožno odobrať odtlačky prstov. Informácie z čipu v biometrickom pase je možné čítať len pomocou špeciálnej čítačky a to tak, že do nej treba pas vložiť.
S novými pasmi možno vycestovať do USA
Biometrické pasy prispeli okrem iného aj k zrušeniu vízovej povinnosti do USA. Zároveň sa stali jednou z dvoch hlavných podmienok na to, aby slovenský občan mohol bez víz vycestovať do USA. Tou druhou je vyplnenie formulára, na základe ktorého systém cestu buď povolí alebo nie. Originalitu vydaných pasov overuje Národný bezpečnostný úrad, ktorý je zároveň v tejto veci garantom.
Fakty
Stránkové dni na oddelení cestovných dokladov
Pondelok: 7.30 – 12.00, 13 – 15.30
Utorok: nestránkový deň
Streda: 7.30 – 12.00, 13.00 – 17.30
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 7.30 – 12.00
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš