To ju povyšuje na atraktívne turistické územie. Mesto má hodnotné historicko-kultúrno-umelecké pamiatky, ktoré každoročne prilákajú takmer 150-tisíc výletníkov. Predovšetkým z Poľska, Maďarska, Česka, najnovšie aj z Ruska. Okrem jedinečných vizuálnych dojmov si odnášajú domov aj suveníry, predovšetkým zo špecializovanej predajne Informačného centra v Starej Ľubovni, čo významne prispieva k propagácii turistického ruchu.
Ak turista s batôžkom na chrbte, kde má všetko potrebné, zavíta do Starej Ľubovne, červená orientačná značka ho privedie na hradný kopec, kde spoznáva minulosť v stredovekej pevnosti, skanzene - prírodnom múzeu ľudovej architektúry či vo vojenskom historickom tábore. Svoju okružnú púť skončí spravidla na parkovisku pod hradom, kde si môže kúpiť suvenír ako spomienku na nezabudnuteľný romantický výlet.
Tomáš Reľovský, predajca rozmanitých suvenírov, už podľa reči vie, ktorý turista bude preratúvať ceny na kalkulačke (Poliak), ktorý bez otáľania kúpi, čo sa mu zapáči (Nemec) alebo ktorý sa bude vyzvedať, čo dostane za jedno-dve eurá (Slovák - a najmä školáci, ktorí chcú svojim rodičom priniesť z výletu spomienkový darček). Našinec dá za suvenír viac peňazí nanajvýš vtedy, keď ide do zahraničia navštíviť rodinu, prípadne do turnusovej roboty.
Lajčák objednal 72 kusov
Mnohí výletníci ani pohľadom nedajú najavo, že ich tie čačky-mačky zaujímajú, radšej si doprajú pivo. To neplatí o Rusoch, ktorých skôr zláka kameň s namaľovanou siluetou hradu Ľubovňa. Takéto suveníry, ktoré inde nedostanete, vyrába Tomáš Reľovský akrylovými farbami na kameňoch, ktoré nazbiera medzi Kolačkovom a Novou Ľubovňou. Francúzsky výletník však uprednostní jednoduchú kresbu ceruzkou. Nedávno mal takúto robotu až na dva týždne, keď dostal objednávku na 72 pomaľovaných kameňov, toľkých ako chlapská dlaň, pre diplomatov z celého sveta, ktorých do Starej Ľubovne priviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.
Ak turista pôjde po červenej značke naspäť, príde na starobylé námestie v Starej Ľubovni, kde mu Drahoslava Fedáková, majiteľka predajne Papierový svet, ponúkne nitované obrázky, keramické džbánky spevnené dekoratívnym drôtom, figúrky zo šúpolia, aké dokážu vyrobiť iba zruční umelci, ktorých vyhľadáva na kežmarskom veľtrhu Európske ľudové remeslá. Ručne vyrobené suveníry sú relatívne drahé, za štýlovú vyšívanú pohľadnicu od Júlie Folvarčíkovej z Novej Ľubovne zaplatíte napríklad 1,5 eura.
Dominuje ľudová umelecká výroba
Vzorovú galériu suvenírov otvorili v roku 2007 v informačnom centre, ktoré je s vojenským historickým táborom súčasťou firmy Marmon, spol. s r.o. so stopercentnou majetkovou účasťou mesta Stará Ľubovňa. V predajni na námestí dominuje ľudová umelecká výroba, ako sa prenášala z pokolenia na pokolenie. Prútené košíky od K. Kišovej z Lackovej, drevené plastiky z dielne M. Šeba zo Starej Ľubovne, keramika J. Repku z Novej Ľubovne. Iba miniatúrna kópia dreveného kostolíka z Matysovej od J. Šipoša zo Starej Ľubovne, azda najvzácnejší exponát, nie je určená na predaj... Vo vitrínach vystavujú 250 druhov tovaru, tiež kľúčenky a magnetky s motívmi hradu či vojenského tábora, ani jeden gýč bez umeleckej hodnoty.
Istý remeselník prišiel do informačného centra s píšťaľkou prizdobenou pekným ornamentom, no pýtal za ňu až 1 000 korún (33,19 eura). Ekonóm Pavol Kocurko, ktorý suveníry predáva, túto ponuku neprijal, čo odôvodnil praktickou skúsenosťou, že výletníci toľko peňazí za suvenír nedajú. Reprezentatívna monografia Kúpeľná obec Vyšné Ružbachy, od marca 2009 druhá NAJ-KNIHA O SLOVENSKU, stojí až 29,87 eura (900 Sk), čo znižuje jej odbytové šance. Naproti tomu kniha spišskonovoveského fotografa Ladislava Jirouška SPIŠ, ktorá stojí prijateľných 15 eur, na polici dlho určite nebude.
Okresný národný výbor, odbor obchodu a cestovného ruchu v Starej Ľubovni už v roku 1987 vydal dnes už takmer zabudnutú publikáciu OKRES STARÁ ĽUBOVŇA. Aktuálnejšia obrázková kniha s názvom Stará Ľubovňa pochádza z roku 1993. V informačnom centre je jediný exemplár a hoci stojí len 7,93 eura pridlho zostáva nepovšimnutá.
Ak výletníci pýtajú dajakú písomnosť o regióne, zadarmo dostanú orientačný plán mesta a súčasnejšie brožúrky o turistických zaujímavostiach mesta, ktoré vydáva mesto Stará Ľubovňa, tiež súkromní podnikatelia, ale predovšetkým Ľubovnianske múzeum.
Ale najnovšiu knihu Slobodné kráľovské mestá, ktorú z vlastných združených finančných prostriedkov vydali mestá Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok a Levoča, si v obchode nebudete môcť kúpiť. Každé mesto má k dispozícii po tisíc výtlačkov na vlastnú propagáciu a rozvoj turistického ruchu. Verme, že táto jedinečná kniha bude čoskoro aspoň v Ľubovnianskej knižnici, ako to prisľúbil jej vydavateľ.
Autor: Anton Radič
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš