Úspešné účinkovanie mužstiev a hlavne mladých stolnotenisových talentov dalo za pravdu, že tomuto kolektívnemu športu sa v súčasnosti pod ľubovnianskym hradom venuje dostatočná pozornosť. Oslovili sme vedúceho mužstva a trénera všetkých vekových kategórií v jednej osobe Ondreja Hakyho, s ktorým sme sa obzreli za nedávno skončenou stolnotenisovou sezónou.
Ste spokojný s účinkovaním jednotlivých mužstiev vášho klubu v súťažiach?
- Pred začiatkom sezóny sme si plánovali pokúsiť sa dosiahnuť čo najlepšie umiestnenia, čo sa nám podľa mňa aj podarilo k maximálnej spokojnosti. Druholigový A-tím sa v konkurencii 14 mužstiev umiestnil v strede tabuľky na 7. priečke, a to je veľmi pozitívne. Treťoligový B-tím ako nováčik obstál taktiež nad očakávanie, pretože konečnou 5. priečkou odvrátil akékoľvek obavy so záchranou v súťaži. Náš C- tím ma výkonnostne taktiež vôbec nesklamal, takže naše celkové účinkovanie v súťažiach môžem hodnotiť veľmi kladne.
Ste presvedčený, že stolný tenis je vo vašom meste pre verejnosť tradičným športom, ktorému fandí a vyhľadáva ho?
- Tento šport je známy nielen v našom meste, ale aj na celom Slovensku. Stolný tenis má po futbale najväčší počet registrovaných hráčov, čo svedčí o jeho vysokom záujme aktívne sa mu venovať. Navyše tento druh športu má konkrétne v našom meste veľkú a bohatú tradíciu. Dlhodobo mu pomáhajú mnohí zanietenci a môžem potvrdiť, že patrí k prvým, ktorým sa môže Stará Ľubovňa pochváliť. Samozrejme, že okrem stolného tenisu nám robia veľmi dobré meno na slovenskej športovej scéne aj futbal, volejbal a v poslednom období dal o sebe vedieť aj basketbal. Naviac je chvályhodné, že o tieto kolektívne športy sa zvýšil záujem aj v našom okrese.
Od ktorých jednotlivcov a kategórií si vo vašom klube najviac sľubujete?
- V súčasnosti veľký dôraz kladieme na viacero našich želiezok, ktoré dosahujú výborné výsledky v jednotlivých kategóriách. U mužov v A-tíme sú to Miloš Sawczak, ktorý je posilou zo susedného Poľska a Jaroslav Pavlík. V žiackych družstvách sú to starší žiaci Emanuel Horvát a Marek Haky. Podotýkam, že títo dvaja nádejní mladí stolní tenisti hrávajú aj vo vyšších vekových kategóriách, a to za dorastencov, ale aj mužov. Nemožno zabudnúť ani na dvoch dorastencov Patrika a Ondreja Hakyho, ktorí mali veľmi veľký podiel na úspešnosti našich tímov v súťaži dorastu a u mužov. Vzostupný výkonnostný trend malo aj
C-mužstvo, o čo sa pričinili Ladislav Šipoš, Ľubomír Kunak a jedna z opôr Slobytermie Patrik Haky.
Čo považujete za hlavný cieľ pre ďalšie napredovanie tohto športu v klube?
- Naším prvoradým cieľom bolo a neustále je presadzovať mládež. Postupom času sme kládli veľký dôraz aj na to, aby si mladí chlapci mohli zahrať aj v mužských súťažiach, čo je na Slovensku už čoraz viac bežným javom. Taktiež sme nesmierne radi, že sa nám podarilo úspešne zvládnuť kvalifikáciu do I. ligy v kategórii dorastencov po triumfe v II. lige vo východoslovenskom regióne. Spokojní sme aj so staršími žiakmi, víťazmi I. ligy, ktorí taktiež dosiahli veľmi uspokojivé výsledky. Na druhej strane nás sčasti mrzí dosť nešťastné 5. miesto družstva žiakov na majstrovstvách Slovenska.
Ako vnímate rozvoj a konkurenciu športu vo vašom meste a okrese Stará Ľubovňa?
- Čo sa týka stolného tenisu, v našom okrese ho súťažne hrajú aj v obciach Lesnica a Plaveč, ktoré účinkujú len v V. lige. V Lesnici sa v porovnaní s Plavčom však venuje zvýšená pozornosť aj mládeži, čo je pre nás určitým pozitívom. Ak by som sa mal obzrieť za ostatnými športmi, o konkurencii so stolným tenisom je tu iba veľmi ťažké rozprávať. Naopak, boli by sme všetci určite veľmi radi, ak by sa v okrese pracovalo s mládežou ešte viac ako doposiaľ. Osobne fandím mladým karatistom a volejbalistom, pretože aj v našom stolnotenisovom družstve máme hráča, ktorý hráva súčasne s týmto športom aj volejbal.
Veríte, že aj v nastávajúcom období budú v Starej Ľubovni vyrastať ďalšie stolnotenisové talenty?
- Musím podotknúť, že pracovať v súčasnosti pri výchove budúcich talentov je dosť náročné. Dnešná mládež je totiž dosť pohodlná a chýba jej potrebná sebadisciplína. Do nášho družstva prichádzajú nové stolnotenisové nádeje v auguste a septembri, odkedy nám začína sezóna. Je veľmi otázne, ako dlho im vydrží chuť aktívne hrať tento šport, aby v budúcnosti mohli robiť dobré meno nielen nášmu družstvu, ale taktiež aj mestu a prípadne aj Slovensku. Jedným z dôležitých problémov je, že väčšina dnešných rodičov si myslí, že jeho dieťaťu stačí len jeden rok, aby sa z neho stal kvalitný hráč. Treba si uvedomiť, že ide vlastne o dlhodobý, minimálne 4-5-ročný proces zodpovednej výchovy. Hlavné základy získava každý talent približne po dvoch rokoch a až potom môžeme od neho očakávať postupné dosahovanie úspešných výsledkov. Nepochybne, že aj pri ostatných druhoch športov treba pri výchove mládeže, ktorá často venuje väčšinu svojho času sedeniu pri počítači, mať pevné nervy a dokázať ju presvedčiť, že práve aktívne športovanie je tou správnou cestou k čo najlepšiemu zdraviu. Verím, že v budúcnosti sa nám budú spomínané problémy vyhýbať a už v nastavajúcej sezóne dosiahneme vo všetkých vekových kategóriách ešte lepšie výsledky ako doposiaľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš