Nedeľa, 20. jún, 2021 | Meniny má ValériaKrížovkyKrížovky
MEMORIÁL PAVLA ANTALA V CESTNOM BEHU

Szost z Poľska vyrovnal traťový rekord

Klub rozvoja športovej a kultúrnej činnosti občanov Podskalky, mesto Svit a AO Svit usporiadali 15. ročník Memoriálu Pavla Antala v cestnom behu.

Bežci počas pretekov vo Svite.Bežci počas pretekov vo Svite. (Zdroj: vb)

SVIT. Podujatie sa uskutočnilo na trati, ktorá viedla ulicami Svitu v časti Pod skalkou. Na rozdiel od minulých ročníkov, počas ktorých sa predstavili i žiaci a dorast, teraz súťažili iba pretekári v kategórii dospelých. Konkurenciou pre slovenských bežcov boli výborní vytrvalci z Poľska a Ukrajiny. V štartovom poli sa objavili i bežci z družobného mesta Knurow.

Vyrovnaný traťový rekord v kategórii mužov

Bežecká súťaž mala veľmi vysokú úroveň, o čom svedčí vyrovnanie traťového rekordu v hlavnej kategórii mužov na 14,4 km. Čas bývalého slovenského reprezentanta a olympionika Róberta Štefka z roku 1998 dokázal po jedenástich rokoch zopakovať poľský vytrvalec, úspešný účastník svetového šampionátu Henrych Szost, súťažiaci v drese JM Demolex Bardejov. Dosiahol výkon 44:11 min., čo znamenalo vyrovnanie traťového rekordu. O takmer tri minúty pomalší bol ďalší Poliak v službách JM Demolex Bardejov Jakub Burghardt, ktorý trať zvládol za 47:21 min. Najrýchlejším Slovákom bol Štefan Sumerling zo Spišskej Novej Vsi, ktorý dosiahol výkon 51:12 min. Na štvrtej pozícii tesne za stupňom víťazov dobehol neustále sa zlepšujúci Ján Božoň z AK Steeple Poprad časom 53:20 min. Ďalšie dve priečky patrili poľským bežcom z družobného mesta Knurow (5. Rafal Gakuszka - 54:25 min., 6. Piotr Bielinski - 59:22 min.).

Dominovala slovenská reprezentantka v orientačnom behu

Ženy absolvovali trať dlhú 9,6 km. V konkurencii slovenských, poľských a ukrajinských pretekárok bola najrýchlejšia 33-ročná slovenská reprezentantka v orientačnom behu Martina Rákayová z ATU Košice výkonom 39:19 min. Druhú priečku v absolútnom poradí bez rozdielu veku vybojovala slovenská reprezentantka v behu do vrchu, nestarnúca veteránka Ľudmila Melicherová súťažiaca v drese JM Demolex Bardejov časom 39:39 min. Ukrajinská bežkyňa Natalia Malaja sa musela uspokojiť s tretím miestom výkonom 44:09 min.

Veteráni súťažili vo vekových kategóriách po päť rokov. Organizátori odmenili i trojice najúspešnejších veteránskych bežcov a bežkýň. Zaujímavosťou je, že na štarte sa zišli dvaja medailisti z minuloročného svetového šampionátu v behu do vrchu - majster sveta Vincent Bašista z Dubnice nad Váhom a vicemajster Július Lupták zo Štrby súťažiaci za SKI Travel Štrbské Pleso.

Víťazi jednotlivých kategórií a umiestnenia podtatranských bežcov - medailistov: Muži od 40 do 44 rokov (14,4 km): 1. Jaroslav Jakubašek (JM Demolex Bardejov), 2. Jozef Ambróz (MK AR V. Lomnica), muži od 45 do 49 rokov (14,4 km): 1. Ondrej Chabada (MK Tatran Sp. N. Ves), 2. Jozef Klimčák (Poprad), 3. Martin Valluš (Hranovnica), muži od 50 do 54 rokov (14,4 km): 1. Róbert Berky (Prievidza), muži od 55 do 59 rokov (14,4 km): 1. Peter Bačík (KTK L. Mikuláš), 3. Milan Brachňák (Baník Hôrka), muži od 60 do 64 rokov (7,2 km): 1. Milan Palko (Poprad-Stráže), 2. Damián Groman (Slov. Ves), muži od 65 do 69 rokov (7,2 km): 1. Vincent Bašista (Spartak Dubnica nad Váhom), 2. Július Lupták (SKI Travel Št. Pleso), 3. Stanislav Miškár (Svit), muži nad 70 rokov (7,2 km): 1. Miroslav Chromela (Baník Hôrka), 2. Daniel Paško (Tatrakon Poprad), ženy od 35 do 39 rokov (9,6 km): 1. Diana Grexová (Transmontana B. Bystrica), ženy od 40 do 44 rokov (9,6 km): 1. Ľudmila Melicherová (JM Demolex Bardejov), 2. Danica Božová (AO Svit), ženy nad 45 rokov (9,6 km): 1. Zlatica Semanová (Košice - Furča).

Domáci bežci

Usporiadatelia na čele s riaditeľom pretekov Ladislavom Fridmanom vyhodnotili a ocenili športovými trofejami i najrýchlejších domácich bežcov zo Svitu. Boli nimi pretekári súťažiaci v hlavnej kategórii do 39 rokov na 14,4 km: 1. Tomáš Gemza, 2. Jozef Fedor, 3. Peter Gallik. Najstarším účastníkom bol 74-ročný Daniel Paško (Tatrakon Poprad).