PODTATRANSKÝ REGIÓN. Predvčerom sa pod Tatrami prehnala nebezpečná tromba. Tá vírila, našťastie, vo výške približne 1 000 metrov nad morom. Ak by sa dotkol lievik alebo "chobot" povrchu zeme, išlo by o skutočné tornádo. "Ak bude leto dostatočne teplé a budú vytvorené vhodné podmienky, môže sa to zopakovať ešte tento mesiac. Predpokladá sa to však veľmi ťažko," informoval meteorológ z Popradu Pavol Záhoranský.
Benko: Americkému tornádu sme boli blízko!
Meteorológovia tvrdia, že predvčerajšia tromba vznikla jednoznačne z tepla. "Atmosféra bola dosť prehriata. Zo západu postupoval studený front. Ten podporil vývoj búrkových oblakov. V Popradskej kotline to zapríčinilo vznik lievika pod búrkovým oblakom," informoval Záhoranský. Lievik je podľa Benka posledné štádium, keď sme k pravému tornádu veľmi blízko. Rýchlosť amerického tornáda dosahuje aj 100 km/h. Aká rýchla bola "podtatranská" tromba, meteorológovia určiť nevedeli. "Nebolo to až také rýchle. Ísť do víru bolo riziko," uviedol Záhoranský.
Svedkyňa: Vrátila som sa na Floridu
Aj Zuzana Teplická zo Spišského Bystrého zbadala na oblohe trombu. Žila nejaký čas na Floride. Tam sú tornáda omnoho bežnejšie než u nás. "Okamžite som vedela, čo to je. Pri pohľade na predvčerajšie tornádo som sa vrátila na chvíľku opäť na Floridu. To naše bolo, našťastie, pomerne slabé," uviedla Zuzana Teplická.
Tromba u nás už bola
Meteorológ Záhoranský tvrdí, že podobný úkaz sa u nás už v minulosti vyskytol. "Pamätám sa, že to bolo približne pred pätnástimi rokmi," uviedol Záhoranský. Predvčerom vedel, že ide o trombu, podľa viditeľného prúdenia vzduchu proti smeru hodinových ručičiek.
Tornádo je spojené so silným nárazovým vetrom. Prírodný živel by mohol vyvrátiť stromy, prevrátiť autá, strhnúť strechy budov. Nedeľnú trombu len tak-tak obletel pilot záchranárskeho vrtuľníka medzi obcami Veľký Slavkov a Nová Lesná. "Ak by sa pilot dostal do víru, mohlo to mať katastrofálne následky," povedal Benko.
Čo je tornádo
"Tornádo je to vzdušný vertikálny vír. Dochádza pri ňom k pomerne rýchlej rotácii vzduchu na málo rozsiahlom území. Rotácia je väčšinou dokreslená lievikom. Pod vplyvom nej klesá tlak vzduchu. V oblasti lievika sa kondenzuje vodná para. Tá sa prejaví ako samotný lievik," povedal meteorológ zo SHMÚ Martin Benko.
(mel)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš