POPRAD. S návrhom uctiť si mŕtvych vojakov prišiel funkcionár Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB). V predstaničnom parku je nateraz len pomník padlým sovietskym vojakom. Jeho stavbu inicioval ukrajinský front. Málokto však vie, že za Poprad padlo i niekoľko vojakov 1. armádneho zboru Československej armády. "Nehrajme sa na skromných, že nás oslobodili sovietski vojaci. Prečo nie sú zvýraznené udalosti, kto všetko nám Poprad oslobodil," uviedol člen SZPB Fotul.
Tabuľa bude asi v parku
Radnica dá pamätnú tabuľu vyrobiť. Miesto osadenia je už viac-menej jasné. "Myslím, že ju dáme do predstaničného parku k sovietskemu pomníku. Chceme, aby to bolo všetko spolu. Tu sú ľudia zvyknutí pripomínať si oslobodenie," uviedol popradský primátor Anton Danko. Možno sa podarí umiestniť tabuľu aj tento rok. Danko však prisľúbil, že sa tak najneskôr stane do konca roka 2010. "Uvidíme, ako to bude s financiami," informoval primátor.
Pamätná tabuľa a mestské pozemky
Návrh osadenia tabule podporila aj popradská poslankyňa Helena Mezenská. Tá však prirovnala pamätnú tabuľu k problému odpredaja mestských pozemkov. Podľa nej ide v princípe o jedno a to isté. "Nemám problém vzdať úctu a pamiatku ľuďom, ktorí bránili našu vlasť. Samozrejme, prečo by sme im nepostavili pamätníky. Robíme však pamätníky minulosti, no so súčasnosťou sa nevieme vyrovnať," uviedla Mezenská.
Podľa nej vraj Popradčania potrebujú riešiť svoje základné existenčné problémy. V Poprade momentálne prebieha petičná akcia. "Chceme ňou docieliť, aby naša pôda patrila prednostne Popradčanom, aby si na kúsku vlastnej pôdy mohol vystavať každý obyvateľ svoje bývanie," povedala Mezenská. Tá s viacerými Popradčanmi a petičným výborom nechce, aby mal z predaja mestských pozemkov niekto zisk.
Napriek tomu hlasovali za vytvorenie a umiestnenie tabule všetci poslanci mestského zastupiteľstva.
Sloboda nadovšetko
Hlava Popradu pokladá za veľmi podstatné, aby v meste bola tabuľa. "Udalosť oslobodenia mesta Československou armádou je dôležitá. Ľudia by mali vedieť, ako to bolo v minulosti," dôvodil Danko.
Z umiestnenia pamätnej tabule má radosť i historický nadšenec z Popradu Štefan Jakubčo (foto na titulnej strane). Ten si na časy oslobodenia dobre pamätá. Dodnes číta viaceré knihy z tohto obdobia. "Našim vojakom takisto treba postaviť pomník. Je pekné, že sa na nich nezabúda."
Oslobodenie Popradu
Mesto Poprad oslobodili vojaci 28. januára 1945. Z iniciatívy ukrajinského frontu bol na popradskom cintoríne 17. júna 1945 odhalený pomník vojakom, ktorí padli za oslobodenie. Po likvidácii cintorína pomník presťahovali do predstaničného parku. Okrem sovietskych vojsk však za Poprad padli i vojaci 1. Československej armády. Od oslobodenia Popradu ubehlo neuveriteľných 65 rokov. Mesto odsúhlasilo postaviť pamätnú tabuľu padlým vojakom. Pietny akt bude 28. januára 2010.
mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš