ám potvrdil aj náš zdroj z rómskeho prostredia na Spiši.
SPIŠ. Ako pre Korzár uviedol vedúci odboru všeobecnej kriminality odboru kriminálnej polície v Spišskej Novej Vsi Peter Hron, osem prípadov úžery z desiatich sa končí neúspešne. Obete totiž zo strachu zmenia svoje výpovede aj napriek hrozbe trestného stíhania za krivé svedectvo alebo krivé obvinenie.
Kšeftujú s rodnými listami
Po našom vstupe do Európskej únie niektorí Rómovia z Bystrian a Žehry využili voľný pracovný trh a vycestovali do Anglicka. Podarilo sa nám zistiť, že medzi rómskou komunitou zo Slovenska prekvitá úžera aj tam.
"Kšeftuje sa tam aj s rodnými listami detí. Anglický sociálny systém je veľmi štedrý, čo sa týka detských prídavkov. Do mesiaca je to asi 200 libier na dieťa. Úžerníci si od Pakistancov prenajmú dom a doslova tam natlačia aj 30 našich Rómov. Obeťami úžery sú hlavne tí, ktorí tam vycestovali pred rokom. Bez jazykových znalostí a miestnych pomerov sú odkázaní na Rómov, ktorí sú tam tri či štyri roky. Úžerníci im nechávajú len určitú čiastku na prežitie, aby im ich obete nevycestovali domov," povedal nám náš zdroj z rómskeho prostredia.
Najprv bojujú, potom sa spoja
P. Hron potvrdil, že o týchto praktikách majú operatívne informácie. "Úžerníci svojim obetiam vybavia všetko, čo sa týka pobytu v Anglicku, napríklad cestovanie, ubytovanie, prácu. Za tieto služby im musí dotyčný odvádzať väčšinu zárobku, ktorú tam legálne zarobí," vysvetlil P. Hron.
Polícia v Spišskej Novej Vsi kontaktovala aj Interpol, ale bez spätnej väzby. Oficiálne k trestnému činu úžery dochádza v Anglicku a miestna polícia nie je povinná informovať o svojej práci naše úrady.
Závažným problémom je aj mlčanlivosť obetí. "V rómskej osade je zvykom, že niekoľko rodín nenávistne proti sebe bojuje. Len čo do toho vstúpi polícia, rodiny sa radšej spoja," vysvetlil náš zdroj.
Začarovaný kruh
"Úžera je stále obrovský problém. Týka sa iba rómskeho etnika. Za celú svoju policajnú éru, tvrdia to aj služobne starší policajti, si nepamätám, že by úžera bola medzi majoritným obyvateľstvom," tvrdí P. Hron.
Úžera je začarovaný kruh, z ktorého na prvý pohľad niet úniku. Úroky totiž rastú nie aritmetickým, ale geometrickým radom. Napríklad úžerník požičia svojej obeti 10 eur, vrátiť mu má však už 20 eur. V dohodnutý termín má však dlžník k dispozícii napríklad iba 5 eur. Úžerníkovi opäť dlhuje už aj s úrokmi spolu 30 eur. "Sú prípady, keď dlžník dokáže vrátiť celú sumu naraz, lenže zo sociálnych dávok mu potom neostane ani prežitie, preto si požičiava hneď v deň vrátenia opäť peniaze od úžerníka," opisuje začarovaný kruh P. Hron.
Okrem úžery, kde hrajú hlavnú úlohu peniaze, existuje aj takzvaná bartrová úžera. "V minulosti sme riešili prípad, keď Róm z Arnutoviec týždeň pred vyplácaním sociálnych dávok úžeroval s nakupovanými potravinami. Za vydaný tovar potom inkasoval trojnásobok ceny, aká je bežne v maloobchodnej sieti," upresnil P. Hron.
Kto je úžerník
Úžerníkom nie je nikto cudzí. Je to poväčšine človek priamo z rómskej osady, ktorého všetci poznajú. Dokonca to môže byť aj príbuzný obete.
Na to, aby začal s úžerou, nepotrebuje zvlášť veľký finančný kapitál. Kapitálom je jeho vyššia mentálna úroveň, ako v prípade jeho obetí. Z policajnej praxe je známe, že konkrétny úžerník sociálne dávky, ktoré dostal, nepoužil vo svoj prospech či prospech svojej rodiny, ale radšej ich požičal. Už o pár týždňov vďaka úžerníckym úrokom vykazoval poriadny zisk.
Úžera je novodobé otroctvo. Otrokmi sú tí, ktorí majú nižšiu úroveň vzdelania, nižšiu mentálnu a sociálnu úroveň ako jeho otrokári.
Úžera v číslach
Počet prípadov trestného činu úžery, ktoré riešila polícia v Spišskej Novej Vsi:
- 2006 - 7 prípadov
- 2007 - 6 prípadov
- 2008 - 9 prípadov
- 2009 - zatiaľ 9 prípadov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš