GELNICA. Mesto preto pripravilo krízový scenár. V Gelnici sa zatiaľ nebudú púšťať do nových investičných akcií. Cieľom je dotiahnuť do konca začaté a riešiť bežné opravy a havarijné situácie.
Šetria, skresali výdavky
Gelnickí poslanci diskutovali o plnení rozpočtu za prvých päť mesiacov v tomto roku. V bežných mesiacoch príjem z podielových daní predstavoval sumu 180-tisíc eur. Teraz je to iba 70-tisíc eur, čiže o 60 percent menej. "Od začiatku roka sme v šetriacom režime. Pre nás je, tak ako pre iné mestá, dôležité, ako sa bude meniť štátny rozpočet," uviedol predseda finančnej komisie pri mestskom zastupiteľstve v Gelnici Zoltán Kolbaský (Smer).
Mesto skresalo v rozpočte napríklad položku, ktorá sa týka mzdových nákladov a bežných služieb. "V súčasnej krízovej finančnej situácii nie je možná výmena okien v centre voľného času. Nie je vylúčené, že v nasledujúcom období sa bude rozpočet meniť. Rozpočet je otvorený," konkretizoval Z. Kolbaský.
Potrebujú peniaze na spolufinancovanie
Pre mesto je aktuálne veľmi dôležité zrealizovať projekty, na ktoré dostali peniaze z európskych zdrojov. Ide o rekonštrukciu základnej školy, stavbu čistiarne odpadových vôd, vybudovanie priemyselného parku a stavba viacúčelového ihriska. "Kofinancovanie zo strany mesta je takmer vo výške 598-tisíc eur (18 miliónov korún). Je to veľká suma, ale musíme urobiť všetko preto, aby sme potrebné peniaze mali k dispozícii," dodal Z. Kolbaský.
V podobnom duchu reagoval aj Štefan Nemčík (Smer): "Získavanie nových príjmov je zo strany mesta nevyhnutné. Určité položky rozpočtu treba obmedziť tak, ako sa to píše v správe hlavnej kontrolórky mesta."
Ako vyplýva zo stanoviska primátorky Gelnice Anny Nemčíkovej (KDH), celých 598-tisíc eur nemusia mať k dispozícii hneď: "Implementácia projektov je rozložená na dva roky. Aj päťpercentné spolufinancovanie mesta je takto rozložené. Čiže, nemusíme všetko uhrádzať v tomto roku."
Ako ďalej uviedol Z. Kolbaský, jedným z možných riešení je, aby sa mesto zbavovalo nepotrebného majetku. Ide napríklad o rozostavaný kultúrny dom.
Čo sú podielové dane
Daňové príjmy mesta sú tvorené hlavne z podielových daní, miestnych daní a poplatkov.
Podielové dane sú tvorené z daní fyzických osôb, ktoré sú zamestnané. Z toho 70% ide samospráve, 27 danému úradu samosprávneho kraja a zvyšok je rezerva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš