Avitur alebo za agroturistikou na vidiek patrí k spoločným podujatiam deviatich obcí mikroregiónu Miloj. Po vlaňajšom šiestom ročníku v Odoríne, tohtoročnú štafetu prevzali Rudňany. Popri tradičných remeslách nechýbali netradičné súťaže a podávali sa aj dobroty typické pre jednotlivé obce.
RUDŇANY. Avitur odštartoval na futbalovom ihrisku krátko po 13. hodine. Nechýbali na ňom ani zástupcovia jednotlivých obcí Poráč, Markušovce, Odorín, Jamník, Matejovce nad Hornádom, Teplička nad Hornádom, Danišovce, Harichovce i domácich Rudnian. Tí so sebou priniesli aj remeselníkov či folkloristov, nechýbali ani výstavky tradícií jednotlivých obcí. "Avitur je nezvyčajný názov, skrátené od slova agroturistika na vidieku, no veríme, že sa tu dnes ľudia cítia dobre. Napriek tomu, že je ťažké obdobie, veríme, že každý, kto tu dnes prišiel, sa cítil výborne," uviedol starosta usporiadateľskej obce Miroslav Blišťan.
Spája ich história
Rudňany sú tradičnou baníckou obcou. Preto aj ťažisko prezentácie bolo spojené s baníckou históriou, baníckym cechom i dvojicou baníckych spevokolov. "Sme radi, že sa nám podarilo vytvoriť dva banícke spevokoly, mužský i ženský. Tie sa tu dnes predstavia po prvýkrát," uviedol starosta. Tradíciu baníctva má vo svojom znaku aj Poráč. Na otázku, čo spája tieto dve banícke obce s ostatnými, M. Blišťan odpovedal: "Starí rodičia či rodičia z týchto ostatných obcí pracovali v našich baniach, napriek tomu, že ide poväčšine o poľnohospodárske obce. A to je to, čo nás všetkých spája," uviedol. A aké jedlá ponúkli domáci ostatným obciam a návštevníkom? "Naše ženy bez zákuskov a koláčov nebudú. Pálenku tu nepálime, tak ponúkame sladkosti," poznamenal.
Papcun s hubami
Anna Krompigelová z Harichoviec prišla do Rudnian so zaujímavou pochúťkou. Na ihrisku uvarila 30 litrov papcunu s hubami. Chutná polievka lákala svojou vôňou práve ku stánku obce Harichovce. Ako prezradila, papcun s hubami patrí k tradičným jedlám, no už len u staršej generácie. "Mladí ho nerobia, lebo je to časovo náročné. Ja ho však varím pravidelne a celej mojej rodine chutí," zdôraznila Anna. "Niekedy naše staré mamy využili všetko, čo sa v domácnosti zvýšilo. Aj kôrky zo slaninky. Tie opražili a v masti z nich urobili zápražku. No nie bielu, musí byť poriadne hnedá, to dodáva polievke tú pravú chuť. Papcun sa robí z múky. Sú to vlastne malé kolieska, pričom každú jednu gôľočku je potrebné zakrútiť v ruke. Napr. tento dnešný papcun som pripravovala 5 hodín. Varí sa potom ďalšie tri hodiny a nakoniec sa do neho dajú huby a petržlenová vňať pre chuť," dodala A. Krompigelová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš