Jednou z podmienok je aj fakt, že žiadateľ musí mať trvalý pobyt na území mesta minimálne rok. Pôvodné ustanovenie o tom, že nesmie mať vlastnícky vzťah k inej nehnuteľnosti, sa vypúšťa.
KROMPACHY. Podmienky prenajímania sú súčasťou aktuálneho doplnku k existujúcemu všeobecne záväznému nariadeniu mesta z roku 2007. Ako informoval vedúci oddelenia organizačno-správneho a sociálnych vecí Ján Ivančo, nové zásady prenajímania bolo potrebné upraviť v zmysle výnosu Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR.
Dotácia i štátny rozpočet
Tento rezort poskytol Krompašanom na výstavbu nájomných bytov v meste dotáciu vo výške 165 969,59 eura. Rozpočet na samotnú stavbu počíta s investíciou vo výške 554 338,44 eura, ďalších 388 368,85 eura tvorí úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Ide o úver s 1-percentnou úrokovou sadzbou počas 30 rokov. Nové byty vyrastajú na mieste bývalej materskej školy na Námestí slobody. Samotné búracie práce financovalo mesto. Tie si vyžiadali 19 650,79 eura z mestského rozpočtu a ďalších 2 788,89 eura boli náklady spojené s búracími prácami.
15 bytov, 73 žiadostí
Magistrát v týchto dňoch posudzuje žiadosti. O byty je už teraz veľký záujem. "Aktuálne máme 73 žiadostí. Najviac z rokov 2007, je ich 28 a z roku 2008. Niektoré žiadosti evidujeme až z roku 1991. Ak si títo žiadatelia neobnovili svoje žiadosti, tieto žiadosti budú vyradené. V týchto dňoch všetkým žiadateľom zašleme listy, kde ich vyzveme, aby konkretizovali, o aký byt majú záujem a či budú schopní splácať preddavky na byty," upresnil J. Ivančo. Ako zdôraznila krompašská primátorka Iveta Rušinová, prideľovanie bytov bude transparentné. "Žiadatelia, ktorí splnia podmienky, budú o byty žrebovať, aby to bolo spravodlivé," zdôraznila.
Žiadateľ - ročný trvalý pobyt
Poslanci hlasovali spolu o siedmich zmenách v rámci platného VZN. Prvá z nich sa týka už spomínaného vlastníckeho vzťahu k akejkoľvek nehnuteľnosti. Kým pôvodne žiadateľ o pridelenie bytu nesmel mať žiaden vlastnícky vzťah k nehnuteľnosti, nový doplnok už túto možnosť pripúšťa. Rovnako pôvodne musel mať žiadateľ trvalý pobyt v meste najmenej dva roky, po novom postačí rok. Zmena sa týka aj príjmu žiadateľa. Najprv to bol 1,2-násobok životného minima, po novom 1-násobok životného minima po odrátaní nájomného. Takáto suma musí ostať žiadateľovi po zaplatení nájomných povinností. Čestné prehlásenie, že žiadateľ nemá iný dlžný vzťah k mestu, ostalo v platnosti. Návrh, podľa ktorého overovanie splnenia podmienok žiadateľov preverí komisia, ktorú navrhne primátorka mesta, neprešiel. Zaoberať sa nimi bude komisia bytová a sociálna.
Dva stabilizačné byty
Hoci sú nájomné byty určené pre stredné vrstvy, mesto má zo zákona právo vyčleniť 10 % z nich ako tzv. stabilizačné byty. Ide o byty, ktoré budú prideľované podľa potreby osobám, ktoré sú pre mesto potrebné, či už v zdravotníckej, kultúrnej či inej spoločenskej oblasti. V tomto prípade o ich pridelení nebude rozhodovať príjem, resp. ten môže byť aj vyšší. Pôjde o jeden 1-izbový a jeden 2-izbový byt. Aj tento návrh poslanci odsúhlasili.
Depozit pre prípad neplatenia
Príjem budúcich nájomníkov za uplynulý rok nesmie presiahnuť trojnásobok životného minima na celú rodinu. Zmluvy pre budúcich nájomníkov budú predbežne vystavené na tri roky s predkupným právom. Po troch rokoch sa finančné situácie nájomníkov budú opätovne preverovať. Ako uviedla I. Rušinová, podľa ministerského výnosu môže mesto zriadiť depozit k týmto bytom. Pôjde o výber polročného resp. až ročného nájomného vopred. Mesto uvažuje o polročnom termíne. "Peniaze v depozite budú uložené pre prípad, ak by si nájomník neplnil svoje povinnosti a neplatil alebo dôjde k poškodeniu bytu," dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš