Korzár logo Korzár Spiš

Šport v Kežmarku prežíva renesanciu

Práca okolo športu v podtatranskom meste Kežmarok v poslednom období nie je určite jednoduchá záležitosť, no zanietenosť niektorých kompetentných osôb sa postarala v prvej polovici roku 2009 o stabilizáciu a dosahovanie pomerne solídnych výsledkov. Akousi

Vladimír Janček. Riaditeľovi STZ v Kežmarku na športe v meste záleží.Vladimír Janček. Riaditeľovi STZ v Kežmarku na športe v meste záleží. (Zdroj: Marián Dic)

výnimkou sa však opäť stal kolektívny šport v tomto meste s dlhoročnou tradíciou, ktorým je futbal. O pretrvávajúcich problémoch okolo tohto športu, ale aj celkovej situácii a práci okolo športu sme sa pozhovárali s riaditeľom STZ Vladimírom Jančekom.

Nakoľko ste spokojný s účinkovaním športových aktivít v meste Kežmarok v prvej polovici roka 2009?

- Vynikajúce výsledky a veľkú radosť nám urobili najmä hokejbalisti, šachisti, volejbalisti, atléti, lukostrelci, ale aj iní, ktorí sa športu všeobecne aktívne venujú. Pokiaľ ide o hokej, to, čo sme dosiahli v našom meste za posledné roky, môžeme považovať za niečo fantastické. Mali sme tu možnosť vidieť najlepšie hokejové mužstvá a hráčov Slovenskej republiky, pričom na našom hokejovom štadióne sa taktiež uskutočnilo aj sústredenie reprezentačného mužstva SR. O hokeji v Kežmarku si navyše žiadali informácie aj z iných, či už európskych, ale aj svetových krajín ako USA, Ruska, Bieloruska, Kanady, Nového Zélandu, Rakúska, čo sa určite stáva máloktorým klubom. Samozrejme, vypadnutie z hokejovej extraligy nás nepotešilo, ale reálny pohľad na finančné zaťaženie mesta nám naznačilo, že účinkovanie v 1. lige bude v tomto období pre nás prijateľnejšie. Čo sa týka ďalšieho kolektívneho športu, ktorým je futbal osobne, som v ňom pracoval od roku 1990 ako predseda ŠK Kežmarok 1907 a jeden čas i ako predseda FK. Problematiku nášho futbalu poznám veľmi dobre a môžem otvorene povedať, že celý úpadok futbalu sa začal v roku 1996 po tom, ako sme za záhadných okolností nepostúpili do tretej ligy. Vtedy som sa vyjadril, že kežmarský futbal bude mať minimálne desať rokov existenčné problémy, čo sa napokon aj potvrdilo do bodky.

Považujete spoluprácu SŠZ a mesta pre kolektívne športy za úplne dostatočnú, keďže sa hlavne futbal v súčasnosti nachádza vo veľmi nezávideniahodnej situácii?

- Iná je pozícia mesta Kežmarok a iná Správy telovýchovných zariadení mesta Kežmarok. Mesto i STZ vytvára už nadštandardné podmienky pre technické zabezpečenie, ako aj športovú činnosť. Vytvorenie Mestského športového klubu je obrovským prínosom, čo oceňujú funkcionári i mimo nášho mesta. Samozrejme, že pozornosť všetkých sa sústreďovala hlavne na extraligový hokej, čo musí byť predsa každému jasné. Futbal hrá v súčasnosti iba piatu najvyššiu súťaž, čo je jednoznačne podstatný rozdiel! Mesto futbalistom hradí všetky prevádzkové náklady na obidvoch futbalových štadiónoch a navyše dostali zadarmo ubytovňu. Vykonali sme rekonštrukciu plynovej kotolne a strechy a obnovu tribúny, rekonštrukciu šatní, neustále regenerujeme hlavnú hraciu plochu a vybudovali sme umelé zavlažovanie hlavnej hracej plochy. Myslím si, že pre futbal v našom meste sme urobili toho pomerne dosť. Určite ma mrzí narušená spolupráca s bývalým trénerom "A" mužstva pánom Petrasom, ktorý nerešpektoval niekedy požiadavky vedúceho zariadenia na plnenie prevádzkového poriadku futbalového štadióna. Ak sa k tomu pridá aj Zmluva o výpožičke futbalových štadiónov a navyše futbalový výbor kormidelníka mužstva nedokáže usmerniť, dochádza jednoznačne ku konfliktným situáciám. Taktiež ma znepokojila aj skutočnosť, že futbalisti často nedodržiavali poriadok a disciplínu, čo tiež narúšalo celkovú atmosféru vo futbale.

Vzhľadom na viac než 100-ročnú tradíciu Kežmarského futbalu sa tento šport v posledných rokoch nachádza v akejsi slepej uličke, z ktorej akoby nebolo úniku. V čom vidíte najhlavnejšie príčiny?

- Ak chceme, aby práca vo futbalovom klube mala akýsi zmysel, musíme si stanoviť jasné pravidlá. V prvom rade ide o odbornú a systematickú prácu s mládežou, korektné vzťahy v rámci klubu, firmami, s mestom, ostatnými klubmi v rámci regiónu a fundovaný prístup v riadení klubu. V našom futbale v súčasnosti dominujú prvky organizácie dedinského futbalu, čo je veľmi smutné konštatovanie. Podľa mňa nám tu chýba osobnosť, akou bol ešte pred pár rokmi Andrej Pataky.

Nepovažujete za jeden z hlavných dôvodov naštrbených vzťahov najmä s ŠK 1907 Kežmarok zvýšenú pozornosť iným spoločenským aktivitám než futbalu?

- Vytvorením mestského športového klubu boli vytvorené solídne technické a tréningové podmienky. Sústredili sme sa najmä na mládež a som presvedčený, že v tomto smere sa nemôžu sťažovať ani tréneri mládeže vo futbale, ktorí však, bohužiaľ, doplácajú na zanedbané minulé roky. Pokiaľ ide o propagáciu futbalu, tú predsa má robiť klub a nie mesto a STZ, pričom navyše hovoriť o nejakom zákaze informovať o pomeroch v kežmarskom futbale je nezmyslom. O naštrbených vzťahoch možno považovať lamentovanie trénera, ktorý tvrdil, že nemohol pripraviť mužstvo na dôležité zápasy v boji o záchranu a že futbalový štadión často neslúžil pre činnosť futbalistov, ale na iné účely. V zmluve majú takíto ľudia predsa jasne napísané podmienky a výpožičky a navyše mali vytvorené aj maximálne podmienky na prípravu a zápasy v rámci našich možností. Je preto hanbou trénovať na tréningovom ihrisku pre také ambiciózne a kvalitné mužstvo?

Veríte, že v nastávajúcom období dôjde k zlepšeniu spolupráce, tak aby sa jednotlivé športy viac zviditeľnili?

- Všetko je v ľuďoch, schopnostiach, zanietenosti, tolerantnosti a kontaktoch. Osobne mi vo futbale najviac prekáža arogantnosť a neserióznosť. Nepríjemne ma zaskočila reakcia trénera, ktorý ak so svojím mužstvom musel absolvovať jeden tréning na vedľajšom tréningovom ihrisku, pretože kynológovia organizovali preteky. Kvôli tomu sa situácia vyostrila a navyše došlo k psychickému narušeniu prípravy hráčov, čo zrejme spôsobilo kolaps myslenia trénera i hráčov! Treba si uvedomiť, že špičkové slovenské mužstvá netrénujú ani na hlavnej ploche celý týždeň, pretože každý si chráni svoje investované peniaze. Rád by som zdôraznil, že Kežmarok hrá v súťaži s dedinami, ktoré musíte veľmi pozorne hľadať na automape. Futbalisti si musia preto uvedomiť, že štadión nie je len pre futbal. Organizujú sa atletické preteky, jedenkrát do roka organizujú prestížne súťaže kynológovia a hasiči. Navyše treba dodať, že o týchto akciách sme sa dopredu dohodli s futbalovými funkcionármi FK.



SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 135
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 897
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 649
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 468
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 944
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 591
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 203
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 793
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 083
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 281
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 44 538
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 360
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 060
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 194
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 058
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 608
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 083
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 281
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 44 538
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 360
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 060
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 194
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 058
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 608
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu