Obyvateľom Vyšných Ružbách sa nepáči nové oplotenie okolo kedysi voľne prístupných kúpeľov. Nedokážu sa zmieriť so zákazom kúpania v známom kráteri. Vstupovať do oploteného areálu môžu iba na kartičky. Hovoria o pocite ako v zoologickej záhrade, padajú prirovnania ku koncentráku. Kúpele z podnikateľskej spoločnosti tvrdia, že plot je v poriadku. Aj preto, že časy sa zmenili.
VYŠNÉ RUŽBACHY. Vlastník kúpeľov oplotil svoje pozemky. Časť Ružbašanov je pobúrená a plot vnímajú veľmi emotívne. Hovoria, že roky sa pohybovali po kúpeľoch slobodne v akomkoľvek čase. Takúto výsadu im udelil ešte gróf Zámojský.
Dnes sa nemôžu kúpať v kráteri. Minerálnu vodu z troch prameňov si môžu nabrať iba v obmedzenom čase. Pri vstupe do kúpeľov sa musia preukazovať kartičkami. "Je to tu ako v koncentračnom tábore alebo zoologickej záhrade," rozčuľovala sa Ružbašanka. "Srdce mi krváca. Je mi z toho do plaču," vyznala sa Mária Braunerová.
Kráter štátny, pozemky okolo súkromné
Miestni majú pochybnosti. "Akým právom a zákonom majú podložené to, že sa tu ľudia nemôžu kúpať? Komu to vlastne patrí? Nikto z nás sa nedostal k papierom. Chceli sme vidieť zmluvy, či sú kúpele prenajaté, alebo ich predal štát, aby tu nemuseli investovať," pýtala sa Ružbašanka Elena Sčensná.
Riaditeľ kúpeľov Viliam Rus považuje odvolávať sa na grófa Zámojského za smiešne. Jeho sľub podľa neho nie je dokladovateľný.
"Zámojský by ich už dávno vyhnal, keby robili takéto "garazdy". Jednoducho, je nová doba, noví majitelia. Štatút krátera vysvetlil takto: "Kráter patrí štátu, pozemky okolo neho sú však súkromné."
"Prístupné, ale nie verejné"
"Celé je to verejnosti prístupné, nie však verejné. Našou snahou je urobiť kúpele, ako sa patrí. Napriek tomu, či sa to niekomu páči, alebo nie," argumentuje generálny riaditeľ kúpeľov Viliam Rus.
Nespokojenci si myslia, že politika kúpeľov prispieva k ich úpadku a nižšej návštevnosti. "Teraz sú tu prázdne domy, hotely. Je to závisť ľudí, že mali väčšie zisky ako oni," rozhorčovala sa Mária Sčensná. Kúpele, naopak, tvrdia, že im ide o rozvoj.
Dôvodia ochranou prírody
Kúpele tvrdia, že na svojom pozemku okolo krátera vytvorili relaxačnú zónu pokojového režimu. "Takzvanú slnečnú lúku. Tu sa môžu ľudia iba opaľovať," povedal Rus. Vysvetlil zákaz kúpania v kráteri ako dodržanie zákona o ochrane prírodných útvarov. Podľa neho sa nesmie chodiť ani po okraji krátera. Riaditeľ tvrdí, že za približne 15 rokov, čo po ňom ľudia šliapali, sa koruna kráteru zmenšila o pätnásť centimetrov. Obyvatelia hovoria, že to nie je pravda. Noví majitelia do chráneného prírodného útvaru nedávno zasiahli. Zabetónovali vyvierajúci prameň, ktorý stekal po travertíne. Rovnako tak opravovali i "zodreté" časti koruny krátera.
Koho boli prístupové cesty?
Ružbašania sa pozastavujú aj nad tým, že prístupové cesty sú zrazu súkromné. "Je trápne, že verejné cesty sú odkúpené. Ako je to vôbec možné?" udivovala sa Elena Sčensná.
Starosta Vyšných Ružbách prisľúbil svoje stanovisko k tomuto problému v najbližšom čase. Tvrdenie, že prístupové komunikácie boli kedysi obecné, však vyvrátil.
Ospravedlnenie
V pôvodnom znení článku sme uviedli chybnú informáciu, že spoločnosť Penta oplotila svoje pozemky, čo pobúrilo časť obyvateľov Vyšné Ružbachy.
Spoločnosť Penta Investments Limited, a ani žiadna z portfóliových spoločností, však pozemky nevlastní, a ani nemá žiadny vlastnícky vzťah ku kúpeľom vo Vyšných Ružbachoch. Za zverejnenie mylnej a chybnej informácie sa ospravedlňujeme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš