POPRAD. K nehode došlo v sobotu po desiatej večer na ceste medzi Spišským Bystrým a Popradom. Dvadsaťosemročný vodič Citroënu C3 neprispôsobil rýchlosť vozidla svojim schopnostiam a po prejdení miernej ľavotočivej zákruty autom prešiel do protismeru jazdy. Pri následnom vyrovnávaní vozidla nezvládol riadenie. Dostal sa mimo cesty, kde sa niekoľkokrát prevrátil. Po dopade auto ostalo na streche so šiestimi pasažiermi vnútri.
Opití boli všetci, aj vodič
Kompletne celá posádka auta bola opitá. Policajti pri dychovej skúške zistili prítomnosť alkoholu v krvi od 0,35 miligramov až po 1,26 miligramu alkoholu v krvi. Vodič sa blížil k hornej hranici
tohto rebríčka. Mal 1,18 miligramu. Na vozidle je odhadnutá škoda na 10-tisíc eur.
Veľká akcia
Neskutočne veľa práce mali zdravotníci a hasiči. Lekári po príchode našli v aute len jedného pacienta. Ostatní boli už mimo auta. Záchranári však rýchlo zistili, že všetky osoby nesú známky poranenia, preto boli nútení privolať ďalšie záchranky.
Muselo prísť celkovo päť posádok rýchlej zdravotnej služby. Dve posádky rýchlej lekárskej pomoci z Popradu a jedna z Nového Smokovca. Takisto boli vyslané dve posádky rýchlej zdravotnej služby z Popradu a Hranovnice. Svoju prácu odviedli i popradskí hasiči.
2 ťažko, 2 stredne ťažko, 2 ľahko
Bilanciu zranení spresňuje zasahujúci lekár služby EMS Marcel Sedlačko: "Dve osoby sa zranili ťažko, dve boli zranené stredne ťažko a dve ľahko. Pacienti boli prevezení do nemocníc v Poprade a v Levoči." Jeden z ťažko zranených bol práve opitý vodič malého autíčka. Presné príčiny nehody vyšetruje polícia. Už teraz je však zrejmé, že viezť v aute nedovolený počet ľudí a najmä ísť opitý vodič nemôže.
Alkohol v znamení celého júla
Magdaléna Fečová z krajského riaditeľstva polície v Prešove v tejto súvislosti spresňuje, že tento júl sa alkohol stal štatisticky najčastejšou príčinou väčšiny vážnych dopravných nehôd: "Aj napriek rôznym opatreniam zo strany polície je alkohol, či už na strane vodičov, alebo nemotorových účastníkov, najčastejšou príčinou vážnych dopravných nehôd."
Polícia apeluje
Podplukovníčka Fečová pripomína, že hmotné škody pri dopravných nehodách sa dajú vyčísliť a nahradiť. No stratený ľudský život sa vyčísliť ani vrátiť nedá. "Najalarmujúcejšie je to, že vodič pred jazdou požije alkoholické nápoje alebo inú návykovú latku a vedie motorové vozidlo vôbec nehľadiac na to, aký následok môže svojím konaním spôsobiť sebe aj iným," dodala Fečová.
Autor: toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš