Na Spiši nie je počas letných mesiacov ničím výnimočným predaj zeleniny, ovocia či rôznych cukroviniek najmä od poľských predajcov. Lákajú hlavne nízkymi cenami. Zákazníci však ani len netušia, že niektorí sa nevedia preukázať, odkiaľ tovar nadobudli, alebo nemajú tovar a jeho zloženie označené v slovenskom jazyku. Kontroly sa už na Spiši rozbehli.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Od roku 2007 je v platnosti zmena zákona o dani z pridanej hodnoty, v ktorom sú uvedené povinnosti zahraničnej osoby predávajúcej tovar na území Slovenska. Zahraničný predávajúci má voči našej krajine daňovú povinnosť. Podľa riaditeľa Daňového úradu v Spišskej Novej Vsi Petra Oltznauera odbor služieb pre verejnosť Daňového riaditeľstva SR v Banskej Bystrici pripravil informačnú kampaň.
"Predstavuje informačné letáky v slovenskom, maďarskom a poľskom jazyku a oslovujúci list pre primátorov a starostov miest a obcí. Tí najskôr prichádzajú do styku so zahraničnými osobami, ktorých sa uvedené povinnosti týkajú, napríklad pri organizovaných jarmokoch, alebo priamo pri predajoch na trhových miestach alebo na námestiach," uviedol daňový riaditeľ.
Predajcovia sú vynaliezaví
Skúsenosti s ambulatným predajom majú takmer v každej spišskej obci. Kým v mestách sú na to vyčlenené trhoviská, predaj v obciach sa uskutočňuje prevažne na iných verejných miestach. Ako povedal starosta Tepličky nad Hornádom Ladislav Koňak, drobní predajcovia prichádzajú do obce tak raz za mesiac. Vždy ide maximálne o jedného. Negatívne skúsenosti so zahraničnými predajcami, najmä Poliakmi, nemajú.
"Zvykli sa rozložiť pri autobusovej zastávke vedľa obecného úradu. Keď takýto predajca prišiel k nám, najprv sa ohlásil na obecnom úrade a dali sme mu povolenie. Odkedy platia nové pravidlá, už na obecný úrad nechodia. Našli si iný spôsob. Zvykli si chodievať priamo do domácností a rovno vo dvore ponúkať svoj tovar," vysvetlil starosta Tepličky.
Kolinovce stopli predajcov
V Kolinovciach ambulantný predaj zrušili. V minulosti do obce drobní zahraniční predajcovia sporadicky chodievali, v tomto roku obecný úrad predaje stopol.
"V obci na to nemáme vhodné podmienky. Keďže sú isté kritériá, radšej sme tento predaj stopli. Keď aj príde nejaký Poliak so zeleninou či cukrovinkami, jednoducho mu nedáme povolenie na predaj. Navyše máme tu dve predajne, kde si ľudia môžu kúpiť okrem potravín aj ovocie aj zeleninu, rovnako veľmi blízko je aj mesto Krompachy, kde je obchodný dom, takže nie je problém," zdôraznil starosta Vincent Bača. Obec ani neuvažuje, aj z týchto dôvodov, vytvoriť trhovné miesto.
Pri pochybnostiach tovar zadržia
Ako zdôraznil Peter Oltznauer, zamestnanci daňových úradov už navštívili každú obec patriacu do územnej pôsobnosti spišskonovoveského daňového úradu a požiadali primátorov i starostov o vzájomnú spoluprácu. "A to tým spôsobom, aby poverení zamestnanci obecných úradov odovzdali zahraničným osobám – najmä maďarským, poľským a českým obchodníkom, informačný materiál, vyvesili ho na úradných tabuliach mestských a obecných úradov a upozornili, že skutočnosti týkajúce sa takéhoto predaja môžu byť predmetom miestneho zisťovania zo strany zamestnancov daňových úradov," upozornil P. Oltznauer.
Pri nepreukázaní osvedčenia o registrácii a zaplatení preddavku na daň, alebo ak chýba riadne preukázanie spôsobu nadobudnutia tovaru, jeho množstva, ceny a podobne, je daňový úrad oprávnený zaistiť tovar zahraničnej osobe a to až do času odstránenia pochybnosti. Ak zahraničná osoba neodstráni dôvody, ktoré viedli k zaisteniu tovaru, ten prepadá v prospech štátu. Všetky ďalšie informácie je možné získať na internetovej stránke www.drsr.sk.
Predaj tovaru v SR
Daňové povinnosti zahraničnej osoby
V snahe zabrániť zahraničným osobám predávať v SR tovar bez zdanenia DPH, legislatívna zmena zákona o DPH zaviedla od 1. 10. 2007 nasledovné: V zmysle § 5 zákona o DPH zahraničnou osobou je právnická alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí, t. j. ide o zdaniteľnú osobu, ktorá vykonáva v zahraničí ekonomickú činnosť, z ktorej dosahuje príjem.
Pri predaji tovaru na trhovom mieste v SR má zahraničná osoba daňové povinnosti v oblasti DPH:
- pred predajom tovaru na trhovisku sa zaregistrovať na Daňovom úrade Bratislava I., Radlinského 37, telefonický kontakt:+421/2/57378111,
- zaplatiť preddavok vo výške 50 % z DPH pripadajúcej na množstvo tovaru určeného na predaj za príslušné zdaňovacie obdobie, minimálne 165,97 eura,
- do 25 dní po skončení príslušného zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a vysporiadať daň.
(zdroj: daňový úrad)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš