ových zákonov. Až za zvyšok zodpovedá samotné znižovanie platov či prepúšťanie.
POPRAD. Na svojej webovej stránke mesto okrem oznamu o pozastavení dotácií dotknuté osoby žiada, aby žiadosti už nepodávali. Toto ďalšie opatrenie proti kríze platí do odvolania. "Žiadame preto fyzické a právnické osoby, aby nezasielali mestu Poprad žiadosti o dotácie. V prípade zmeny budeme verejnosť informovať," uvádza tlačová správa mesta Poprad.
Strata 2,4 milióna eur
Mesto opatrenie dôvodí poklesom výberu daní z príjmov fyzických osôb, ktoré štát neskôr ako podielové dane prerozdeľuje mestám a obciam. Poprad po júlovom krátení prišiel o milión eur. Od začiatku roka oproti plánovaným príjmom týmto krátením podľa údajov primátora Antona Danka radnica prišla celkovo o 2,4 milióna eur.
Šetrí
Poprad okrem posledného pozastavenia dotácií ohlásil predtým rad iných opatrení. Ešte na jar zrušil niektoré kultúrne podujatia. Mesto takisto prestáva podporovať seniorské športové mužstvá, zmrazuje platy, zastavuje investície ako detské ihriská, revitalizáciu zelene, parkoviská, chodníky. Pokračuje len v akciách, ktoré boli už zmluvne podpísané.
Legislatívne zmeny
Podľa Jána Marušinca z Centra pre ekonomické a sociálne analýzy Mesa 10 za výpadkom výberu z dane z fyzických osôb nestojí len nárast nezamestnanosti a či pokles platov, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. "Až za 40 percent výpadku môžu nedávne zmeny v daňových zákonoch, ako zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, zavedenie zamestnaneckej prémie," povedal analytik. Za zvyšok môže znižovanie platov v kríze a strata zamestnania. Podľa neho daňové zmeny z ekonomického hľadiska boli dobré, štát by však mal obciam výpadok nahradiť.
Najskôr osvetlenie
Marušinec, keďže nepozná presnú štruktúru rozpočtu Popradu, nechce detailne hodnotiť rozsah a efektívnosť jeho šetriacich opatrení. "Vo všeobecnosti však platí, že mestá by mali začať šetriť na prevádzkových nákladoch, ako napríklad osvetlenie. Keď už nie je z čoho, mestá môžu byť nútené siahať aj na ďalšie veci." Ďalším spôsobom riešenia straty príjmov z ekonomických učebníc je peniaze si požičať.
Analytik odporúča čo najnižší dlh
Posledný údaj zadlženia mesta Poprad, ktorý máme k dispozícii zo sklonku minulého roka, hovorí o 3 percentách dlhu z mestského rozpočtu. Analytik Mesy 10 toto percento hodnotí ako veľmi dobré číslo. "Či zvyšovať dlh, alebo ísť inou cestou, sa už musí rozhodnúť každé mesto samo. Ideálne však je mať dlh čo najnižší, aby sa peniaze mohli používať na iné účely ako splácanie úrokov a istiny," spresnil Marušinec. Zákon o rozpočtových pravidlách dovoľuje mestám maximálnu mieru dlhu 60 percent ich rozpočtu. Ak ich prekročia, hrozia problémy, ktoré môžu viesť až k nútenej správe. "Poprad má teda z tohto hľadiska ešte značnú rezervu. Ako som už ale povedal, dlh je najlepšie mať čo najnižší," odporúča analytik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš