KEŽMAROK. Primátor Kežmarku Igor Šajtlava (nezávislý) včera prišiel na míting na sporné sídlisko Juh ľuďom vysvetľovať riešenia problému, ktorý sa ťahá roky.
Nájomníci štátnych bytov tu pre územný spor Kežmarku a Ľubice dodnes nedostali možnosť odkúpiť si štátne byty do osobného vlastníctva.
Inak sa situácia vyvíja pri družstevných bytoch.
Šajtlava za zodpovedného označuje starostu Ľubice Otta Dovjaka. "Ak by starosta chcel, byty sa okamžite predávajú," povedal.
Starosta naopak tvrdí, že všetko brzdí primátor. Súd na jar tohto roku stiahol z katastra súdnu plombu, ktorá mala po rokoch umožniť odpredaj štátnych bytov.
"Pán starosta si ale po uvoľnení plomby začal byty prepisovať do vlastníctva obce, čo je pre nás neprijateľné. Ja musím chrániť majetok mesta, preto sme museli požiadať o novú plombu," povedal primátor. Tá znova zablokovala predaj štátnych bytov.
Zmätky zo socializmu
Primátor Šajtlava argumentuje, že bytovky postavilo mesto Kežmarok zo svojich peňazí. Úradníci však v minulom režime zabudli zaregistrovať kolaudačné rozhodnutia. Čo sa vtedy ako veľký problém nevnímalo, je ním dnes.
"Ak si vy postavíte dom na území Ľubice, stane sa teraz majetkom tej obce? Azda nie," prirovnaním argumentuje primátor Šajtlava.
Ľubický starosta Dovjak to vidí inak: "Zákon o majetku obcí jasne hovorí, že byt patrí tej obci, na ktorom katastri leží. Preto nemôžem konať inak, predaj bytov brzdí Kežmarok."
Ľubica argumentuje, že v čase stavieb bytoviek bola súčasťou Kežmarku. O tom, či má pravdu Šajtlava alebo Dovjak a či nová plomba je oprávnená, rozhoduje teraz krajský súd.
Sídliskom sa niesli emócie. Ľudia sú zúfalí
"Máme sa cítiť ako ovce, že si nás ako z košiara do košiara prehadzujú Ľubica s Kežmarkom a byty i tak nemáme?" rozčuľoval sa jeden z účastníkov zhromaždenia.
"Ja nechápem, ako takáto paradoxná nenormálnosť mohla vzniknúť. Nik nepozná zodpovedných, isté je len, že žijeme v totálnom kocúrkove," rozohnila sa ďalšia žena.
Ľudí trápi, že žijú v bytoch, ktoré podľa katastra de iure ani neexistujú a nemôžu si ich odkúpiť.
Nové stratégie
Primátor Šajtlava na mítingu hovoril o nových riešeniach. "Máme nové stratégie a právne analýzy. Z taktických dôvodov, aby ich nezneužila druhá strana, podrobnosti neprezradím," dodal.
Ako krajné riešenie na stretnutí padla možnosť prehlásenia zhruba 4 000 obyvateľov sídliska do Ľubice, aby tí vo voľbách následne zvrátili tamojšie politické pomery. Primátor nechcel menovať inštitúcie, naznačil len, že u nás právny štát nefunguje na sto percent. Preto časť riešenia vidí na medzinárodných súdoch.
Spor o miesto mítingu
Starosta primátorovi vyčíta, že zorganizoval míting na ľubickom území. "To sa nerobí, nie je to slušné. Keď Ľubica organizovala míting v Bratislave, potrebovali sme plno povolení."
Kežmarský poslanec Andrej Višňovský, ktorý sa mítingu zúčastnil, oponuje: "Míting bol presne na katastrálnej hranici. Myslím, že ale nebolo podstatné skúmať, kade vedie čiara, problém leží inde."
Poslanec sám obýva štátny byt, ktorý si nemôže odkúpiť a vinu za problém prisudzuje Ľubici.
Rozdiely
Väčšia nádej svitá pri družstevných bytoch
Po plombovej rošáde posun nastal pri družstevných bytoch. Primátor Šajtlava na mítingu informoval jedného prekvapeného obyvateľa družstevného bytu, že jeho prevod do súkromného vlastníctva je za súčasného stavu možný. Ale aj tu podľa primátora nastávajú vážne riziká s prihlasovaním trvalého pobytu a vydávaním občianskych preukazov. Primátor má podozrenie, že Ľubica môže tieto predaje zneužiť na získanie obyvateľov sídliska s trvalým pobytom v Kežmarku do svojej obce proti ich vôli. Primátor hovorí, že by išlo o protiústavné konanie. Čo na to polícia, ktorá občianske preukazy vydáva, obec Ľubica, právnici a ostatní zainteresovaní, budeme informovať v nasledujúcich číslach Korzára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš