NÁLEPKOVO. Čo je však paradox, Rastislava uštipla vretenica na dvore u rodičov jeho priateľky v Nálepkove v okrese Gelnica, keď sa chystali grilovať.
Malý klátik bol osudný
„Často chodievam do prírody, hubárčim, nikdy sa mi v lese nič negatívne nestalo. Had ma uštipol, takpovediac doma," hovorí Rastislav. Pred pár dňami podvečer sa chystali na dvore rodinného domu grilovať. Mladý Novovešťan najprv odkrýval igelitom prikryté drevo. Potom zo zeme zdvihol, ako povedal, malý klátik. A to sa mu stalo osudným.
„Ako som ho dvíhal, cítil som štipnutie do dlane. Myslel som si, že je to osa," hovorí Rastislav. Tento mladý muž pôsobí veľmi rozvážne, tvrdí, že ani pri napadnutí vretenicou nereagoval zbytočne hystericky. „Po uštipnutí som zbadal vretenicu, ostala na mieste, hneď som vedel, o akého hada ide. Vretenica má trojuholníkovú hlavu, cez telo sa tiahne kľukatá čiara. Had bol asi 25 centimetrov dlhý a hrubý bol ako ľudský prst," dodáva Rastislav.
Ako keby dostal kladivom
Jeho priateľka okamžite telefonicky privolala lekársku pomoc. Rastislav musel tri dni pobudnúť v nemocnici. Chvíle po uštipnutí opisuje takto: „V dlani som cítil pichľavú bolesť, ruka mi opuchla. Nemohol som hýbať prstami a kosti ma boleli, ako keby som dostal kladivom po ruke."
Dnes je už Novovešťan v práci, na udalosť spomína ako na čosi, čo ho jednoducho stretlo a nedalo sa tomu vyhnúť. „Môj život sa preto nezmenil, určite neprestanem hubárčiť či podnikať výlety do prírody," s úsmevom konštatuje Rastislav.
Nutné lekárske ošetrenie
Ako pre Korzár uviedol primár Rýchlej lekárskej pomoci v Levoči Martin Hlubek, vretenica je jediný voľne žijúci jedovatý had na Slovensku. „Vyhľadáva hlavne slnečné miesta. Bežne nezvykne zaútočiť, iba keď sa cíti ohrozená. Čo sa týka samotného uštipnutia, nie je smrteľné, pokiaľ sa pacient podrobí lekárskemu ošetreniu. V každej nemocnici majú na tento účel potrebné sérum," povedal lekár.
Žiadne babské recepty
Vo všeobecnosti však platí, že horšie znášajú uštipnutie malé deti a starí ľudia. Čím je rana bližšie k srdcu, tým je to pre postihnutého horšie. „Ak k napadnutiu dôjde v obytnej časti, okamžite treba privolať lekársku pomoc. Ak v lese, treba znehybniť ruku a ak rana krváca, treba krv nechať voľne vytekať," radí M. Hlubek. V žiadnom prípade neodporúča praktizovať takzvané babské recepty, ako napríklad vypaľovanie rany.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš