t, kde len chcú. Avšak bez uvedenia presnej adresy. To sa nepáči Kežmarku.
KEŽMAROK, ĽUBICA. Dlhoročný spor dvoch samosprávnych kohútov o katastrálne územie sídliska Juh naberá ďalší rozmer. Okrem dlhoročnej kalvárie, pre ktorú si pre naťahovačky mesta a dediny obyvatelia sídliska nemôžu odkúpiť štátne byty (Korzár o probléme písal vo štvrtok), kežmarský primátor Igor Šajtlava (nezávislý) na verejnom zhromaždení upozornil ľudí na novú komplikáciu.
Územie ľubické, občianstvo kežmarské
Primátor ľuďom povedal, že možno čakať situácie, že polícia napríklad pri žiadostiach o dokumenty Kežmarčanov zo sporného územia začne odoberať občianske preukazy s kežmarskou adresou. Sporné územie sídliska je v katastri zapísané ako súčasť Ľubice. Väčšina jeho obyvateľov sa však cíti Kežmarčanmi a odmieta stať sa občanmi Ľubice. Kežmarok za túto približne triapoltisícovú skupinu zo sporného územia dostáva od štátu i podielové dane.
Poskytnú právnu pomoc
Podľa primátora k takému postupu môžu viesť nové automatizované systémy vydávania občianskych preukazov. "Môže sa tu stať obdobný prípad, ako keď polícia počas sporu o Štrbské Pleso zobrala jednému občanovi občiansky preukaz," povedal Šajtlava.
Ten takéto konanie považuje za protiústavné. Primátor občanom v prípade odobratia občianskeho preukazu ponúkol právnu pomoc vedúcu prípadne až do Štrasburgu.
Argumentujú analýzami
Podľa primátora na základe ústavy štát musí rešpektovať existujúci stav, keď ľudia majú trvalý pobyt v Kežmarku, hoci žijú na katastrálnom území Ľubice. Svoje tvrdenia podopiera právnymi analýzami hovoriacimi o kľúčovej úlohe historicky danej príslušnosti dotknutých obyvateľov sídliska Juh k mestu. "A to aj tou, že po odčlenení a vzniku Ľubice sa zvolení zástupcovia obyvateľov sídliska nestali poslancami Ľubice, čo akceptujú obe samosprávy," spresnil Šajtlava.
Dovjak: Je to jednoduché!
Starosta Ľubice Otto Dovjak tvrdí, že ohľadom občianskych preukazov na paniku nie je žiadny dôvod. "My nikoho nenútime prihlásiť sa do našej obce. Každý zo sídliska, kto chce, nech ostane Kežmarčanom," povedal Dovjak.
Podľa neho zákon každému umožňuje zvoliť si trvalý pobyt, kde chce. "Keď niekto príde do Ľubice, nebýva tu a povie, že chce tu trvalý pobyt, nemôžem ho odmietnuť. Má napísané Ľubica, no bez adresy," hovorí Dovjak. Tento recept ponúka aj Kežmarčanom. "Nehnevajte sa, ale je naozaj neprijateľné, aby adresy z nášho územia boli zapísané ako adresy trvalého pobytu v cudzom meste," spresnil Dovjak.
Vnútro: Občianske preukazy by mali byť ľubické
Stanovisko ministerstva vnútra potvrdzuje primátorove obavy. Podľa ministerstva je v tomto prípade určujúci kataster. "Pokiaľ je takzvané sporné územie zapísané ako územie obce Ľubica, platí taký právny stav, aký je zapísaný v katastri. To znamená, že občania žijúci na takzvanom spornom území, majú pobyt v obci Ľubica," uviedla Alena Koišová z ministerstva vnútra.
To by mal podľa nej odrážať aj zápis v občianskom preukaze. Polícia pri ich vydávaní vychádza z informácií z registra obyvateľov SR. Koišová dodala, že ministerstvo je miestnej samospráve pripravené poskytnúť súčinnosť pri riešení akéhokoľvek problému súvisiaceho s týmto prípadom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš