Očakáva sa, že zvýšením ich počtu o tri stúpne aj úroveň. Na riadenie futbalu v okrese má veľký vplyv aj Výkonný výbor OFZ na čele s jeho predsedom Jozefom Kovalčíkom. V nasledujúcom rozhovore sme sa s ním pozhovárali nielen o vydarenej minulej sezóne, ale aj o momentálnej situácii vo futbalu v okrese Stará Ľubovňa.
Uspokojila vás predchádzajúca sezóna v okrese?
- Súťažný ročník 2008/2009 sa vyznačoval kvalitnou súťažou seniorov. Účinkovalo v nej 13 mužstiev, za ktoré hrávalo aj niekoľko mladých šikovných futbalistov. Tí majú výrazné predpoklady a perspektívu vo svojej kariére, ktorú majú vlastne ešte len pred sebou. Odohralo sa viacero veľmi kvalitných stretnutí. Pozitívom je aj celková kultúra na futbalových štadiónoch, ktorá sa v porovnaní s minulosťou podstatne zlepšila. Veľkým oživením boli aj dva mestské kluby zo Starej Ľubovne a spomínané mladé talenty z ostatných tímov.
Postrehli ste výraznejšie rozdiely vo výkonnosti mužstiev a hráčov?
- Táto sezóna bola v skutočnosti, až na favorizované mužstvá, ktoré tvorili špičku, nesmierne vyrovnaná.
Zaznamenali sme aj niekoľko prekvapujúcich výsledkov, keď relatívne slabšie mužstvá porazili po heroických výkonoch papierovo silnejších. Napriek tomu som presvedčený, že herne kvalitné kolektívy, ktoré diktovali vývoj súťaže, sa dokázali čoraz viac presadzovať a to sa následne prejavilo aj na ich postavení v hornej časti tabuľky.
Aká je spolupráca s ostatnými zložkami, ktoré dokážu pomôcť futbalu vo vašom okrese?
- Neustále je potrebné ďakovať niekoľkým zanieteným ľuďom, ktorí okolo futbalu usilovne pracujú. Ide prevažne o dobrovoľníkov a starostov obcí, bez ktorých by tento náš najpopulárnejší kolektívny šport naozaj neexistoval. Na druhej strane ma mrzí znížený záujem a minimálna podpora vyšších futbalových orgánov a ostatných dôležitých zložiek pre futbal, čo vedie k tomu, že si jednotlivé kluby zabezpečovali podmienky samy. Teší nás však účinkovanie našich mládežníckych mužstiev, o čo sa zaslúžili nielen samotné mladé talenty, ale hlavne tí, ktorí sa na ich výchove podieľajú.
Ktoré najhlavnejšie atribúty chýbajú tomuto športu v okrese k maximálnej spokojnosti?
- V prvom rade nám predovšetkým podľa mňa chýba hráčska základňa. Všetci dobre vieme, že veľa mladých chlapcov, ale aj mužov odchádza buď za prácou alebo štúdiom mimo svojho domova. Tým pádom jednotlivé družstvá musia hrávať v oklieštených zostavách a výber hráčov nie je taký, aký bol v minulosti. Som si však istý, že futbalových talentov je v našom okrese stále dostatok a ostáva už len na nich, ako budú svoje futbalové nadanie a schopnosti naďalej rozvíjať. Ak sa im to bude dariť, verím, že to dotiahnu ďaleko.
Myslíte si, že po vlaňajšej fúzii klubov MFK Goral Stará Ľubovňa a Junošport sa ubral futbal v okrese správnou cestou?
- Fúzia podľa mňa nemala vplyv na celkový rozvoj futbalu v okrese. Myslím si, že ľudia, ktorí v súčasnosti okolo tohto športu pracujú, našli spoločnú reč aj ciele tak, aby sa futbal ubral správnym smerom. Pevne verím, že v nastávajúcom období bude naďalej napredovať, aby sa stal čo najlepším lákadlom pre priaznivcov. Napomôcť by k tomu mala aj naša okresná súťaž, do ktorej sa prihlásilo tentokrát až 16 mužstiev dospelých. Žiaľ, tento rok nebudeme mať ani jedno družstvo dorastencov, mrzí nás, že kluby v okrese ich nemajú možnosť pre nízky počet futbalistov zostaviť. Ale bez mládeže v žiackych kategóriách určite neostaneme. Uvedomujeme si však, že práca s mládežou sa neskôr odzrkadlí na štarte seniorských mužstiev.
Čím si vysvetľujete takmer každoročnú neúspešnosť piatoligového nováčika z vášho okresu a jeho opätovné vypadnutie do okresnej súťaže?
- Keďže osobne nevidím do tréningovej morálky a odbornej stránky, ťažko je mi hľadať hlavné dôvody. Myslím si, že tímy doplácajú najmä na oklieštený káder. Navyše pracujú prevažne iba na amatérskej báze, pričom väčšina hráčov sa počas týždňa hlavne kvôli študijným povinnostiam nemá možnosť zapojiť do tréningového procesu. Napriek ich neúspešnému počínaniu si myslím, že každý jeden štart v V. lige im priniesol nejaký pozitívny vklad. Verím, že v nastávajúcej sezóne sa situácia zlepší a rezerva MFK Goral sa v súťaži udrží.
Ako ste spokojný so vzájomnou spoluprácou klubov v okrese, účinkujúcich aj vo vyšších súťažiach?
- Keďže náš okres patrí vo východoslovenskom regióne medzi tie najmenšie, jednotlivé kluby sú ako veľká rodina. Všetci sa navzájom dobre poznajú, a tak je aj spolupráca na požadovanej úrovni. Stretnutia majú výrazný športový nádych a dramatickosť. Každé z mužstiev túži po víťazstve, čo výrazne zvyšuje atraktívnosť duelov. Sme taktiež radi, že v okresnej súťaži nedošlo k vážnejším problémom a vyhli sa jej akékoľvek inzultácie. Teší nás, že nám do súťaže pribudla trojica nových mužstiev, ktorých jadro kádra tvoria perspektívni aj vekovo mladí hráči, ktorí budú pre tieto tímy veľkým prínosom.
Akým smerom sa bude podľa vás uberať futbal v I. triede seniorov v nastávajúcom období?
- Ťažko je byť prorokom, no myslím si, že keď sa do nového ročníka prihlásilo až 16 mužstiev, je predpoklad, že chcú tento šport rozvíjať. Samozrejme bude veľmi záležať na niekoľkých zanietených ľuďoch, ktorí aj v náročných časoch finančnej krízy dokážu vytvoriť tímovú spoluprácu. Osobne si myslím, že v našom okrese je ich dostatok. Pozitívom je aj to, že naši činovníci a futbalisti stále tvrdia, že motiváciu majú v každom zápase, hoci niekedy v ňom ide len o prestíž. V okrese väčšina mužstiev disponuje takým finančným zázemím, aké im dovolí odohrať súťaž, no každý rok sa vyskytnú aj také, ktorým možnosti a podmienky zaručia postup do vyššej súťaže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš