Organizátori spočítania budú zároveň zisťovať názory návštevníkov Tatier na prírodné prostredie a kvalitu turistickej a informačnej siete.
POPRAD. Po piatich rokoch tak získajú prehľad nielen o názore na zmeny a ochranu tunajšieho prírodného prostredia, ale napríklad aj na stav turistických chodníkov.
"V tomto roku sa chceme prostredníctvom prieskumu dozvedieť viac o tom, ako návštevníci vnímajú zmeny stavu tunajšej prírody, spôsob ochrany tatranskej prírody, aký je ich názor na rozširujúcu sa lykožrútovú kalamitu i na možnosti využívania doplnkových služieb v podobe náučných chodníkov, botanickej záhrady, múzea TANAP-u či informačných stredísk," uviedol Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP-u.
Návštevnosť vysokohorského prostredia Tatranského národného parku sledujú odborníci každoročne od roku 1972. Získavajú z nich hlavne údaje o zaťaženosti jednotlivých lokalít a turistických chodníkov. Základné údaje zo spočítania turistov budú známe koncom budúceho týždňa. Výsledky celkového zhodnotenia monitoringu budú po sumarizácii a analýze získaných údajov publikovať Štátne lesy TANAP-u, Správa TANAP-u a poľský Tatranský národný park v spoločnej publikácii začiatkom budúceho roka.
Z predchádzajúcich spočítaní návštevníkov vo vysokohorskom prostredí vyplýva, že najnavštevovanejšími lokalitami slovenskej strany Tatier sú tie, ktoré sú dostupné lanovkami. Počas minuloročného spočítania bolo v jeden deň najviac návštevníkov na Hrebienku. Z viac ako 4 300 návštevníkov sa na Hrebienok približne dve tretiny dopravili lanovkou, len jedna tretina šla peši. Vysokú návštevnosť mali aj Solisko, či Skalnaté pleso, kde rovnako ako na Hrebienok vedie lanovka. K najnavštevovanejším vrcholom Tatier už tradične patria Rysy, ale záujem je aj o Lomnický štít, kde sa dá pohodlne vyviezť visutou lanovkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš