ová.
RICHNAVA. V osade, kde žije približne 2-tisíc ľudí, vládne panika a strach. Rómovia so svojimi deťmi húfne cestujú do Krompách na očkovanie. Na našu otázku, či vedia, aká vlastne choroba žltačka je, odpovedajú negatívne. Jedno však vedia iste, majú strach, že choroba zasiahne aj ich rodinu.
Iba ležala a spala
"Moja 4-ročná vnučka má tiež žltačku, je v nemocnici v Košiciach. Nevedeli sme, čo jej je. Niekoľko dní bola veľmi slabá, stále iba ležala alebo spala. Tak sme s ňou išli k lekárke. Potom prišli do osady dve ženy a rozdávali nám chlór. Vysvetľovali nám, čo máme s tým práškom robiť, aby sme aj my neochoreli. Robíme všetko, čo nám kázali, ale aj tak máme strach," povedala nám Ružena Kotlárová.
Iba tri studne
František Tulej nás sprevádza po osade. Tá richnavská je navlas rovnaká stovkám iných rómskych osád na východe Slovenska. Kopy smradľavého odpadu, žiadna kanalizácia, ničím výnimočným nie sú ľudské výkaly v blízkosti domov. Vo vzduchu sa vznáša neuveriteľný smrad z rozkladajúceho sa odpadu. „Žije nás tu asi 2-tisíc ľudí, máme však v osade iba tri studne," ukazuje nám F. Tulej.
Rómovia nám tvrdia, že voda je čistá, každá studňa je zakrytá, aby sa tam nedostal odpad. Zato okolie studní je jedna stoka. Váľa sa tu odpad rôzneho druhu, dokonca sme zazreli aj starú topánku.
Očkujú a poučujú
„Museli sme pristúpiť k plošnému očkovaniu detí," vysvetlila E. Gajdošová. V teréne sú odborní pracovníci, ktorí navštevujú chatrče a poučujú obyvateľov osady, čo majú robiť, aby sa žltačka nešírila ďalej.
Na našu otázku, čo je možnou príčinou epidémie, E. Gajdošová odpovedá: „Letné obdobie, predchádzajúce dažde, v priestore sú latríny a veľa komunálneho odpadu."
Richnavskí Rómovia však nežijú izolovane. Cestujú autobusmi, nakupujú v miestnych predajniach potravín, dokonca pri hlavnej ceste predávajú huby. Je možné, že je ohrozené aj ostatné obyvateľstvo susedných obcí? „Vo všeobecnosti ide o ohrozenie. Je to však choroba špinavých rúk. Pokiaľ sa dodržuje hygiena, riziko sa podstatne znižuje," odpovedala E. Gajdošová.
Hygienici sa sťažujú na starostku
Hygienici sa v tomto prípade sťažujú aj na prístup obce. V takej kritickej situácii starostka Anna Harmanová (nezávislá) komunikuje iba písomne. „Budú tam nariaďované opatrenia, ktoré určite zasiahnu aj obecný rozpočet. Nemáme súčinnosť s obcou, sme odkázaní na písomné podávanie našich podnetov a opatrení, ktoré potrebujeme vykonať. Obec však má povinnosť zo zákona konať," opísala E. Gajdošová, aká je aktuálna situácia.
Korzár chcel telefonicky požiadať o stanovisko aj samotnú starostku. Zamestnanec na podateľni nám dal odpoveď, že komunikácia je možná iba v písomnej forme.
Košická nemocnica
Nedostatok lôžok nepociťuje
Choré deti boli prijaté v Detskej fakultnej nemocnici Košice. Ležia na Detskom infekčnom oddelení. Podľa námestníčky LS pre internistické odbory Márie Andrejkovej sa malí pacienti majú dobre. "Ani u jedného z nich sme nezaznamenali komplikovaný klinický priebeh. Predpokladáme, že budú prepustené domov o dva až tri týždne." Deti majú nariadenú prísnu diétu. Aj napriek zvýšenému počtu hospitalizovaných nemocnica nepociťuje nedostatok lôžok.
(kag)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš