PIENINY. Kameň, ktorého časť pripomína ostrie žraloka, našiel pán Viliam v Pieninách. Zbadal ho náhodne, v lesoch blízko obce Lesnica.
Mohol vypĺňať pieskovec až do podoby kameňa
"S manželkou sme sa vybrali do Pienin. Keďže sa trošku venujem krásam prírody, zobral som si aj fotoaparát a hľadal som čokoľvek zaujímavé. Našiel som kameň, ktorý veľmi pripomína zub žraloka," povedal Vilam Štefanik.
Podľa nálezcu má kameň až príliš pravidelné tvary, aby mohol vzniknúť zvetrávaním, teda prirodzeným vývojom v prírode. Aj preto jeho domnienka nemusí byť nepravdivá. "To, že ide o žraločí zub, nemôžem stopercentne tvrdiť, kým nemám odborný posudok. Podľa mňa však ten zub bol usadený v priestore a časom sa vypĺňal pieskovcom. Napokon je to vidieť, že ten kus nie je homogénny, ale je to zlepenec nejakých nerastov," poznamenal pán Viliam.
Nálezca si počká na posudok
Nálezca sa kvôli kameňu snažil skontaktovať s odborníkmi. "Požiadal som múzeum v Spišskej Novej Vsi o posudok. Zatiaľ ho nemám, ako neodborník si však myslím, že ide o odliatok zuba. Pieniny sú totiž súčasťou bradlového pásma s vysokým výskytom vápenca. Môj nález je ale pieskovec," poznamenal V. Štefančik. Podľa neho živočích, ktorému by mal zub patriť, už určite na zemi neexistuje, iba ak ďalšie vývojové štádiá po ňom. Podobne neexistuje ani oceán na území Pienin ako pred dávnymi dobami. "Povedal by som, že sa nájdu aj ostatné časti živočícha, z ktorého pochádza zub. Opakujem. Najprv však musím počkať na posudok," dodal.
O jeho čerstvý nález už prejavilo záujem Ľubovnianske múzeum. Ak by sa totiž potvrdila pravosť zuba, múzejníci by ho chceli zaradiť do paleontologických zbierok.
Pieniny a skameneliny
Pieniny sú súčasťou druhohorného bradlového pásma. Tvorí ho úzky pás medzi flyšovým pásmom a centrálnymi (kryštalinicko-druhohornými) Karpatami. Sedimentácia v ňom prebiehala po etapách. Najskôr sa usadili rôzne typy vápencov (triasové a jurské), potom slienité vápence (vrchná krieda), ktoré tvoria jadrový obal a paleogénne usadeniny. Aj vývoj vápencov je rôzny, závisí od hĺbky sedimentačného priestoru. Rozličné typy vápencov (rohovcové, radioláriové, škvrnité, slienité a iné) sú často sprevádzané nálezmi skamenelín morských živočíchov. Známou lokalitou v Pieninách je napríklad okolie Jarabiny.
Zdroj: internet, maj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš