STARÁ ĽUBOVŇA. Vyučovanie trvá tri roky, mladí absolventi v jeho závere získajú nižšie stredné vzdelanie.
Viac ako polovica prázdnin je za nami. Možno povedať, že zdravé deti na školu ani len nepomysleli a plnými dúškami si užívajú čas voľna. Pre postihnuté deti však dvojmesačné voľno znamená často stratený čas. Pre ne je škola najmä radosť. Predstavuje oživenie a krôčik vpred.
Pripravujú ich pre chránené dielne
Stará Ľubovňa a široké okolie sa dočkali novej možnosti vzdelávania. Je zamerané pre mentálne alebo inak postihnuté deti. Praktická škola vytvára rodičom možnosť dať šancu svojim deťom. Tie sa môžu aj touto formou začleniť do bežného života. Je to pre ne príležitosť stať sa užitočnými a samostatnými.
"Je to príprava pre chránené dielne. Žiaci si môžu vybrať zo širokej škály voliteľných predmetov ako výšivkárstvo, práce s drobným materiálom, tkanie, pomocné práce v administratíve či pomocné práce v záhradníctve, ktoré sú prispôsobené individuálnym schopnostiam jednotlivcov," priblížila Zdenka Petríková, riaditeľka praktickej školy v Starej Ľubovni.
Poznamenala, že v praktickej škole sa môžu vzdelávať nielen osoby s mentálnym postihnutím, ale aj mentálne postihnutí v kombinácii s iným, napríklad telesným postihnutím. "Tí však musia mať najmenej 18 rokov a za sebou vzdelanie na ZŠ, ŠZŠ alebo DSS. Na základe podanej prihlášky však prijímame aj dospelých občanov," dodala riaditeľka.
Deti sú šikovné a veľmi vďačné
Mnohé z postihnutých detí po ukončení povinnej školskej dochádzky zostávajú doma. Táto škola je však možnosťou, ako pokračovať.
"Praktická škola je zriadená v špeciálnej základnej škole a je plne vybavená pre takéto vzdelávanie. Žiaci majú k dispozícii krosná, šijacie stroje, počítače, cvičnú kuchynku, dielne, bezbariérové triedy a sociálne zariadenia. Taktiež veľkú záhradu a kvetinové záhony," konkretizovala vybavenie školy Terézia Hlaváčová, jedna z triednych učiteliek.
S postihnutými deťmi pracuje už niekoľko rokov. "Sú to veľmi šikovné a vďačné deti. Celý rok pracovali s elánom a dokázali neuveriteľné pokroky. Zúčastnili sa mnohých výtvarných súťaží a už teraz sa na nich, teším ako aj na nových prvákov, s ktorými budem opäť pripravovať jednoduché, zato chutné špecialitky," prezradila učiteľka T. Hlaváčová. Prihlášky a všetky ďalšie informácie je možné získať na stránke www.spzssl.sk.
Autor: Petronela Petríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš