čeka a z kriku manželky klamú aj policajným vyšetrovateľom.
POPRAD. V nedeľu 47-ročný Popradčan oznámil na polícii, že bol lúpežne prepadnutý. Povedal, že na námestí sv. Egídia v Poprade ho neznámy muž najskôr požiadal o cigaretu. Potom ho podľa výpovede ďalší dvaja neznámi páchatelia zozadu chytili za ruky, zhodili na zem a ukradli ruksak. V ruksaku sa mala nachádzať peňaženka s osobnými dokladmi a pánska džogingová vetrovka. Popradčan podľa svojej výpovede neutrpel žiadne zranenie, ale nahlásil škodu 100 eur.
Chcel, aby mu našli veci
V pondelok popoludní už bolo všetko inak. Muž prišiel na políciu znovu. Svoju prvú výpoveď zásadne zmenil. Uviedol, že počas nedele popíjal v jednom z pohostinstiev a po odchode na ceste domov stratil svoj ruksak aj s vecami. Všetky veci sa nakoniec našli v blízkosti jeho bydliska. Priniesli mu ich neznámi ľudia. Svoju prvú výpoveď policajtom vysvetlil tým, že si myslel, že polícia mu pomôže nájsť stratené veci.
Postih mu nehrozí
Na základe novej výpovede polícia stíhanie zastavila. Muža pre poskytnutie nepravdivých informácií postihovať nijako nebude. "Nemôžeme tu hovoriť o krivom obvinení, lebo muž neoznačil ako vinníka žiadnu konkrétnu osobu," vysvetlil Daniel Džobanik z krajského riaditeľstva polície. Rovnako sa muž nedopustil krivej výpovede. "Lebo nevypovedal ako svedok po poučení, v tomto prípade podával trestné oznámenie," doplnil Džobanik.
Rozhodnutie Popradčana učiniť druhú, už pravdivú výpoveď, polícii napokon ušetrilo čas a prácu. Priznanie súvislostí s krčmou a alkoholom vysvetľuje okolnosti mužovho konania.
Nič výnimočné
Džobanik pripustil, že podobné prípady nie sú v policajnej práci ničím výnimočným. "Z času na čas sa stane, že si ľudia vymyslia a nahlásia skutok, ktorý sa nestal."
Motívom býva strach z rodičov alebo príbuzných. "Spomínam si na prípad, keď chlapec prišiel o bicykel, bál sa priznať pravdu, tak si vymyslel príhodu, ktorú povedal polícii," uviedol Džobanik.
Dôvody klamania polícii v takýchto prípadoch bývajú často spojené s alkoholom. "Muž po návšteve pohostinstva stratí peňaženku s peniazmi. Bojí sa to priznať doma, tak si jednoducho vymyslí krádež, ktorú však potom nahlási," dodal Džobanik.
Príde sa na to
Konať takýmto spôsobom sa však neoplatí. "Polícia vyšetrovaním a preverovaním skutočností zistí, že skutok sa nestal a pravda vyjde najavo," povedal Džobanik.
Ďalším prípadom býva, tak ako teraz, že oznamovateľ vymysleného trestného činu políciu predbehne a k poskytnutiu nepravdivých informácii sa prizná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš