BRATISLAVA. Najväčší rozsah zaznamenala kalamita už v roku 2007, keď zasiahla 160 hektárov lesných porastov. V roku 2008 v celom TANAP-e prvýkrát zaznamenali pokles. Podľa monitoringu
lesoochranárskeho zoskupenia nastal v tomto roku ešte výraznejší pokles ako v roku 2008 a v porovnaní s maximom v roku 2007 odhadujú pokles až o 80 percent. "Podkôrnikovú kalamitu tak možno považovať za skončenú," píše ochranárka Jana Zajaková.
Dnes sú podľa ochranárov polomy aj vyschnuté porasty porastené bohatým prirodzeným zmladením dosahujúcim niekoľkometrovú výšku. Hniezdia tu desiatky druhov vtákov, vrátane vzácneho tetrova hlucháňa - nachádza sa tu jedna z najsilnejších subpopulácií tohto druhu na Slovensku.
Populácia podkôrnikov sa zredukovala aj bez zásahov človeka a regenerácia prírodného prostredia tu prebieha rýchlejšie ako na susedných vyťažených plochách a navyše zadarmo, uzavrela Zajaková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš