me, ako to vyzerá pod Tatrami.
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Názory na učenie cez prázdniny sa rôznia. Sú rodičia, ktorí vyžadujú, aby sa ich deti aj počas tohto obdobia učili. Na záujem o doučovanie cez leto a správnosť tejto rodičovskej teórie sme sa opýtali odborníkov.
"Myslím, že prázdniny by mali byť naozaj na oddych, relax a regeneráciu dieťaťa. Keď učenie, tak najlepšie formou motivačnej nenútenej hry. Napríklad spoznávanie, skúmanie, objavovanie niečoho nového. Dobré je i cvičenie logiky. Učenie s učebnicami, aké prebieha v škole, určite neschvaľujem," vysvetľuje psychologička Zuzana Pitoňáková.
Hravo sa učiť spoločne
Špeciálny pedagóg radí, aby sa jednoznačne učili rodičia so svojimi deťmi. "Aj rodič musí čosi urobiť, aby to bolo pre dieťa zaujímavé. Je aj možnosť táborov zameraných na rozvíjanie jazykov. Odporúčam čítať i rozprávky alebo písať ľahšie diktáty," hovorí špeciálny pedagóg Marcel Kubinský. Tie by vraj deti nemali zaťažovať. Existujú i ďalšie skryté praktiky, na ktorých sa školopovinní môžu cvičiť a ani o tom nebudú vedieť - zošity na dopĺňanie písmen a otázok či maľovanky.
Voľno potrebujú aj dospelí
Podľa psychologičky rodič vyžaduje učenie z dvoch dôvodov. "Ide o nastavenie spoločnosti, že dieťa musí dostávať dobré známky. Niekedy sú to i rodičove nedosiahnuté ciele." Voľno nemajú len žiaci. "Rovnako ako deti, tak i dospelí potrebujú predsa dovolenku na odpútanie sa od práce," argumentuje Pitoňáková.
Pomoc doma
Odborníci pod Tatrami zhodne tvrdia, že násilie pre neučenie počas leta je veľmi ojedinelé. "Rodič je skôr nespokojný s výsledkami cez školský rok. Ak sa celých desať mesiacov dieťaťu nevenuje, je veľmi nefér, ak sa to cez prázdniny snaží dobehnúť," vysvetľuje Pitoňáková.
Leto je aj na to, aby deti skôr pomohli s domácimi prácami a v záhrade. "Pomoc doma a hravé učenie by malo byť vyvážené," tvrdí Kubinský.
Malý záujem o doučovanie
Pokles záujmu o letné doučovanie hlásia i vzdelávacie centrá. "Teraz idú hlavne ročníkové alebo maturitné reparáty. Dosť veľký záujem je aj o tábory s dopoludňajšou výukou angličtiny. Klasické doučovanie nejde vôbec," informovala Michaela Rehušová z vzdelávacieho centra Freedu.
Iniciatíva rodičov o vzdelávanie ratolestí je osemdesiatpercentná. Vo zvyšných 20 percentách prípadov prídu študenti sami od seba. Na opravné skúšky sa pripravujú najčastejšie šestnásť- až devätnásťroční. "Cudzie jazyky preberáme už aj so sedemročnými deťmi," povedala Rehušová.
Učenie cez leto
- Vysokoškolák Ján z Popradu si jednoznačne myslí, že by sa deti cez prázdniny vôbec nemali učiť: "Nech si decká užijú aspoň tie dva mesiace voľna. Však ich čaká ďalších x mesiacov driny. Keď budú chodiť na výšku a nepodaria sa im nejaké skúšky, vtedy si 'užijú' učenia cez leto až-až."
- Rovnaký názor zdieľajú i školáci. "Viem, že moju spolužiačku rodičia cez prázdniny nútili učiť. Potrebujeme si však od školy oddýchnuť. Moji rodičia ma nehnali ani raz do učenia. Môžem byť rada, že mám takých rodičov," pochvaľuje si študentka z Veľkej Lomnice (okres Kežmarok) Lucia Korfantová.
- Nie všetky deti to majú doma takto zariadené. Otec trinásťročnej študentky tvrdí: "Škola sa blíži. Povedal som dcére, aby sa učila nemčinu každý deň aspoň pätnásť minút. Potom bude len pozerať, keď príde školský režim," hovorí Jozef M.
(mel)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš