POPRAD. Dopoludnia popradské teploty stúpali k desaťdňovému teplotnému rekordu 28,1 stupňa Celzia. Hoci to nestačilo na prelomenie 30,4-stupňového rekordu z roku 1974, Popradčanom bolo chvíľami riadne horúco.
Hanka a Lucka v danom "hicovom" momente volili krízovú možnosť na chvíľu sa usadiť pri fontáne.
Rekord sfúkol suchý vietor
Slovo chvíľami treba podčiarknuť, lebo občasný vetrík z ničoho-nič zrazu v teple znižoval pocitovú teplotu a letný hic "dával a bral, bral a dával". "Šialený" ráz počasia včera spečatil veľký tatranský mrak, začalo pršať, prehnala sa búrka.
Hoci teda Poprad včera zaznamenal augustový niekoľkodňový teplotný rekord, pravý tropický deň neprišiel.
Záleží od vetra a vlhkosti
Príčiny a okolnosti vysvetľuje meteorologička Sandra Krollová: "Veľkú úlohu hrá priama závislosť rýchlosti vetra a vlhkosti vzduchu v danom momente." Nízka vlhkosť spolu so stúpajúcou rýchlosťou vetra pocitovú teplotu u človeka znižuje. Naopak, ak je vlhkosť vysoká, človek sa bude cítiť teplejšie. "Meteorológia má presné vzorce, kedy na základe týchto dvoch veličín pri skutočnej teplote vypočíta pocitovú," spresnila Krollová.
Na rovinke zimnejšie
Teplota, ktorú udávajú meteorologické stanice, sa samozrejme meria v tieni. O koľko stupňov je ale teplejšie na priamom slnku? "Ani tu nepoviem presné číslo, lebo to znova záleží od viacerých faktorov," pokračuje Krollová. Okrem samotnej intenzity slnečného žiarenia je dôležitý uhol dopadu lúčov. Tu je dôležitá plocha. Na rovine bude rozdiel medzi tieňom a slnkom nižší, na šikmých svahoch už môže byť v tej istej sekunde na slniečku teplejšie a v tieni chladnejšie. "Aj preto povesť teplých južných svahov nie je náhodná. Svoje zohráva práve šikmosť plochy," dodala meteorologička.
Príčiny letnej búrky
Posledný úkaz poznáme všetci. Je horúco a dusno, sami laicky predpovedáme letnú búrku. Čo za ňou presne stojí? "Teplý vzduch sa stáva veľmi ľahký, začne stúpať hore, môže až do výšky 10 kilometrov, v ovzduší vzniká veľká nestabilita," vysvetľuje Krollová.
Zvyšok má už len logický priebeh, za daných okolností po vertikálnej výmene teplého a studeného vzduchu vznikajú búrkové mraky.
Na kúpaliskách maximálny bod nepoznajú
Zmeny počasia ovplyvňujú správanie ľudí na kúpaliskách. Koľko ich príde a na aké. Ak je teplo, na kúpalisko sa hrnú davy. Nejaký extrémny teplotný bod v pomyselnej krivke, keď je príliš horúco už aj na kúpanie a trend sa obracia, vôbec neexistuje.
"Nie. Jednoducho, čím horúcejší deň, tým je viac návštevníkov. Slnko je pre nás v lete veľkým pomocníkom na zvýšenie návštevnosti," hovorí Katarína Gromovská z termálneho parku Aquacity v Poprade.
Pre kryté bazény však v lete platí presne opačný trend. "Ak je počasie zlé, zvyšuje sa naopak návštevnosť vnútorných bazénov. Napríklad, návštevníci Tatier, Popradu a okolia v zlom počasí hľadajú alternatívu k vonkajším aktivitám," dodala Gromovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš