POPRAD. Od novembra 2004 poškodil lykožrút v území národného parku v správe Štátnych lesov TANAP-u viac ako 1,5 milióna stromov na ploche takmer 5 000 hektárov.
"Len v tomto roku pribudlo v nami spravovanom území 285 000 stromov na ploche presahujúcej 860 hektárov, ktoré zničil lykožrút. Z toho približne polovica je v bezzásahovej zóne," uviedol
námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel.
Lykožrútom zničené smreky pribúdajú aj v Tichej a Kôprovej doline. V súčasnosti len v týchto dvoch národných prírodných rezerváciách podľahlo lykožrútovi takmer 130 000 stromov. "Je to približne 20 % z celkového množstva smrekov vyskytujúcich sa v týchto dolinách. Len za prvý polrok tohto roku tu pribudlo približne 18 500 lykožrútom zničených stromov," dodal M. Šturcel.
Nižší počet odchytených lykožrútov vo feromónových lapačoch súvisí podľa lesníkov s tým, že tieto nie sú umiestnené v zóne s najprísnejším stupňom ochrany. Lykožrútová kalamita sa podľa nich presunula v posledných dvoch rokoch práve do územia s bezzásahovým režimom. Napadnuté sú okrem pôvodných lesov aj prioritné lesné biotopy európskeho významu s výrazným odumieraním vzácnej borovice limby. Situácia v Tichej doline na území vo vlastníctve urbáru Východná je podľa Šturcela ešte horšia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš