PODBANSKÉ. "Napĺňa sa najpesimistickejší scenár, ktorý po kalamite v roku 2004 vypracovalo Národné lesnícke centrum vo Zvolene. V Tichej a Kôprovej doline je už odumretých 20 percent smrekových porastov na ploche vyše 400 hektárov," konštatoval na dnešnom novinárskom dni priamo v teréne riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Peter Líška.
Pripomenul, že kým do roku 2002 boli bezzásahové územia podstatne menšie a vzťahovali sa len na lesy nezmenené človekom, teda prírode blízke, po tomto termíne prišiel iný pohľad na ochranu zrejme podľa vzoru amerických parkov, kde však človek prírodu nikdy nevyužíval. Vytvorilo sa rozsiahle bezzásahové územie v lesoch, ktoré boli stáročia využívané a obhospodarované človekom a kde už prirodzené procesy fungovať nemôžu. Výsledkom je ich deštrukcia a celoplošné odumieranie. Argumentáciu niektorých ochranárskych organizácií, že počet lykožrútov rapídne poklesol, považuje za zavádzajúcu. Vysvetlil, že v Tichej a Kôprovej doline už žiadne feromónové lapače nie sú, takže štatisticky je výskyt lykožrútov nulový.
Budú žiadať odškodenie
Predseda urbariátu vo Východnej Pavol Vechter potvrdil, že kôrovec ďalej postupuje a do štyroch rokov padnú aj dnes ešte zelené stromy. "V Tichej doline budeme žiadať odškodnenie za majetkovú ujmu. Je to bezzásahový režim, s tým sa zmierime, ale kto nám nahradí škody,
ktoré spôsobuje lykožrút v okolitých porastoch, keďže v priaznivých podmienkach má dosah aj 15 až 20 kilometrov? Rozdiel v cenách zdravého a lykožrútom napadnutého dreva je vysoký. Boli tu ministri, sľúbili riešenie, ale podnes sa nič nedeje".
Počet odumretých stromov sa podľa lesníkov neustále zvyšuje. Od kalamity v novembri 2004 poškodil lykožrút v území spravovanom Štátnymi lesmi TANAPu viac ako 1 500 000 stromov na ploche 5 000 hektárov. Napadnuté sú okrem pôvodných lesov aj lesné biotopy európskeho významu. Lykožrútom spôsobená kalamita predstavuje v súčasnosti 56 percent plochy poškodenej veternou smršťou. Podľa lesníkov nemalá zodpovednosť padá na plecia tých, ktorí sa podpísali
pod rozhodnutia brániace pokračovať v asanácii vetrovej kalamity tak, aby sa tam nemohol premnožiť podkôrny hmyz.
"Odchádza nám aj ten najvzácnejší predmet ochrany - pralesovité spoločenstvá, hlavne limbové smrečiny pod masívom Kriváňa, ktoré sme tu mali ako jeden klenot Karpatského oblúka", uviedol Líška.
Riaditeľ Štátnych lesov TANAPu upozornil tiež na lykožrútom zničené stromy napríklad v oblasti Hrebienka a v ďalších turisticky atraktívnych lokalitách. Turistické chodníky ohrozuje erózia a turistov suché stromy. Podľa Líšku návštevníci Tatier už na situáciu upozorňujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš