SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Zúfalí Novovešťania sa formou petície obrátili aj na Mestský úrad v Spišskej Novej Vsi. Ako pre Korzár uviedol zástupca primátora Miroslav Semeš (Smer), je povinnosťou magistrátu podieľať sa na riešení tohto problému.
"Títo Novovešťania sú zákazníkmi vodární. Okrem toho majú svoju správcovskú firmu. Keďže však ide o obyvateľov nášho mesta, urobíme všetko pre to, aby sa problém vyriešil," upresnil M. Semeš.
Takmer ročný problém
Mária Štrauchová má 74 rokov, v bytovom dome býva v porovnaní s ostatnými majiteľmi bytov najdlhšie. Týmto Novovešťanom je čo na prvý pohľad závidieť. Doslova atraktívne bývanie v lesnom tichom prostredí, pár minút cesty do centra mesta. Vážnym zádrhom je však v súčasnosti voda.
"Asi pred dvadsiatimi rokmi nám zhotovili nový prívod vody cez susedný les. Zrejme však na tejto trase musel niekde prasknúť polyetylén. Zrazu jedného dňa vlani v septembri voda takmer prestala tiecť. Keď k nám dorazila do vodovodných rúr, bola už špinavá, sfarbená do hneda," opísala problém M. Štrauchová.
Pitnú vodu si nosia
Voda vraj ako-tak prijateľne tečie dopoludnia, keď sú ostatní susedia v práci. Najhoršie je to cez víkend a popoludní, keď sú všetci doma. Tlak je zrejme natoľko slabý, že zásobovanie vodou všetkých bytov naraz je problematické.
"Pitnú vodu si musím nosievať od svojej dcéry, bielu bielizeň vôbec doma nemôžem prať. Keď sa chceme sprchovať, vodu si musíme prácne s predstihom pripraviť do nádob," vysvetlila M. Štrauchová.
Zapáchajúca voda s baktériami
Rodinný dom Kataríny Mikolajovej je ako prvý napojený na vodovod. Vysvetľuje, že keď si otvorí vodovodný kohútik, je si vedomá toho, že blokuje do istej miery prísun vody svojim susedom.
"Problém nik nerieši takmer rok. Voda je špinavá a smrdí, ráno, keď si umývam zuby, napína ma na zvracanie," priznáva.
Obyvatelia prímestskej časti sa obávajú o svoje zdravie. Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi požiadali o rozbor vody, ktorá im tečie z vodovodných kohútikov. Podľa stanoviska odborníkov sú vo vode baktérie a nevyhovuje požiadavkám, ktoré má spĺňať voda určená na ľudskú spotrebu.
Chcú sa dohodnúť
Podľa zástupcu primátora M. Semeša práve včera zúčastnené strany riešili problém priamo na mieste. Stretli sa zástupcovia mesta, Podtatranskej vodárenskej spoločnosti a správcovskej firmy.
"Susedná bytovka nemá problémy s dodávkou vody. Jej obyvatelia súhlasia s dočasným prepojením vodovodného rozvodu k susedom. Išlo by však o krátkodobé riešenie. Našou snahou je dohodnúť sa s vodárenskou spoločnosťou, aby do tohtoročného investičného plánu zahrnuli aj rozšírenie vodovodu v tejto časti mesta. Asi 110 metrov od domu sa nachádza vodovodný rad, investícia by stála 13-tisíc eur," uviedol M. Semeš.
Nie je to ich majetok
Podtatranská vodárenská spoločnosť, a. s., so sídlom v Poprade, však zareagovala: "Vodovodné prípojky pre predmetné nehnuteľnosti v časti Novoveskej Huty nie sú v majetku Podtatranskej vodárenskej spoločnosti, a. s., a ani v správe Podtatranskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a. s., Poprad. Keďže vodovodné prípojky sú vo vlastníctve odberateľa vody v zmysle zákona a tým aj v správe a údržbe odberateľa vody a nie dodávateľa, uvedené poruchy a prípadnú rekonštrukciu si musí riešiť vlastník vodovodnej prípojky," uviedla hovorkyňa Božena Dická.
Zástupca primátora pripustil možnosť, že by sa na riešení tohto problému finančne spolupodieľalo aj mesto.
Konateľ správcovskej firmy Polytop Daniel Topoli na margo situácie uviedol: „Momentálne realizujeme provizórne opatrenie, a to prepojenie vodovodného rozvodu zo susednej bytovky."
Keďže majitelia štyroch bytov sú vlastníkmi vodovodnej prípojky, zdá sa, že z marazmu s vodou si musia pomôcť sami. Podtatranská vodárenská spoločnosť je, ako sa povie, z kola von, náklady súvisiace s novým rozvodom ostávajú teda na nich samých.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš