KROMPACHY. Na Hlavnej ulici v Krompachoch platí od piatka do nedele nové dopravné značenie. Pozdĺž celej ulice je zákaz zastavenia a státia.
Krompašanov na zmenu v piatok viackrát upozorňoval mestský rozhlas. Polícia zdôvodňuje rozhodnutie „zabezpečením verejného poriadku a ochranou majetku občanov". V sobotu majú pochodovať zo železničnej stanice k radnici na Hlavnej ulici odporcovia „cigánskeho teroru".
Azyl v lesoch
Rómovia sa obávajú násilia. Celé rodiny opúšťajú svoje domovy. Azyl hľadajú v okolitých lesoch. Z pekne upraveného domu v časti Družstevná sa dočasne vysťahoval aj Ján Diro s manželkou a siedmimi deťmi. V piatok predpoludním prišiel skontrolovať, či je všetko v poriadku, umyť sa a nabrať pitnej vody. V lese strávili druhú noc.
„Bol tu zástupca primátora i policajti. Povedali nám aby sme radšej odišli. Je to podľa vás normálne, aby slušný človek musel opustiť svoj domov?" - pýta sa 50-ročný muž.
Ján Diro je koordinátor rómskych projektov v osade. Domáci ho berú ako vajdu. Čo povie, je sväté.
„Stačili by tu dve rómske hliadky a bol by pokoj. Tu by sa sfetované deti určite netúlali. S rodičmi by sme raz-dva urobili poriadok."
Muži okolo súhlasne prikyvujú. „Keď sa rodičia nestarajú o svoje deti, treba ich potrestať," pridáva sa Jozef Pokuta. Nechápe, prečo za nich majú trpieť aj rodiny, ktoré hoci v biede, ale slušne žijú. A už vôbec nerozumejú nejakým Kotlebovcom, ktorí chcú urobiť s Cigánmi krátky proces: „Čo chcú? Občiansku vojnu?"
Apartheid
V osade Stará Maša ostalo len zopár rodín. Alžbeta Dirdová s piatimi deťmi sa rozhodla neopustiť svoj malý domček s jednou izbou: „Čo sa deje, to sa deje. Nikomu som nič neurobila. Čoho sa mám báť? "
Na Starej Maši bývajú aj bieli. Okolo skupinky Rómov prechádza na bicykli Julián Miča. Šesťdesiatpäťročný muž tu žije od detstva, manželka je Rómka. „Medzi týmito sa nedá žiť. Človek nemá pokoj...."
„A čo, ublížil ti niekto?" - pýta sa Róm v bielom tričku obopínajúcom statné telo.
Muž na bicykli len mávne rukou a poberie sa preč.
Rómovia zo Starej Maše majú ťažké srdce na bielych. V Krompachoch ich vraj v niektorých krčmách či obchodoch ani neobslúžia. Tak tam radšej ani nechodia. „Bieli chodia do svojich krčiem a naši do svojich," hovorí dievčina, na Rómku ani nevyzerá. Poznatky má z vlastnej praxe - pracuje v jednej z krompašských reštaurácií.
„Všetkých nás hádžu do jedného vreca. Sme zlodeji, vrahovia, nemáme vraj úctu pred nikým. Nie je to pravda," tvrdí Peter Žalúdek. Tridsaťdeväťročný otec troch detí údajne chodil ako robotník na brigády do Čiech, posledných pár rokov v rámci verejnoprospešných a aktivačných prác čistil mesto. „Dostal som tisícšesťsto korún. Vy by ste z toho vyžili? Normálnu robotu ako Róm nenájdem, aj keby som sa rozkrájal..."
Dlhy štátu
Z 8600 obyvateľov Krompách je podľa odhadov viac ako 1800 Rómov. Približne polovicu z nich tvoria „neprispôsobiví".
„Kto žil s nimi, dá Kotlebovi zapravdu," hovorí Daniel Ferko. Bielu väčšinu Krompašanov znepokojuje nárast kriminality, fetovanie detí, pôrodnosť mladistvých. „Konečne niekto otvorene hovorí, že ten problém tu je a treba sa ním vážne zaoberať."
Primátorka Iveta Rušinová upozornila pred dvoma mesiacmi na „bezvýchodiskovú situáciu" otvoreným listom podpredsedu vlády Dušana Čaploviča. Odpovede sa nedočkala a tak odišla na plánovanú dovolenku. Medzitým Čaplovič Krompachy navštívil. Hovoril o zvýšení počtu policajtov v problémových oblastiach, o podpore projektu terénnych sociálnych pracovníkov či zmenách v sociálnych dávkach.
„Kdekoľvek sa pohnem, ľudia sa ma pýtajú: Ako tam môžete žiť?! Nemyslím si, že sme na tom horšie, ako v iných mestách či obciach s veľkými rómskymi komunitami. Akurát, že sme na problém poukázali," hovorí zástupca primátorky Imrich Holečko.
Okrem množstva projektov, ktorými sa samospráva snaží obrusovať ostré hrany v spolunažívaní väčšiny s menšinou, radnica financuje z vlastných zdrojov aj projekt terénnych sociálnych pracovníkov a asistentov. Vláda jej vyše roka dlhovala na refundáciách miezd a ďalších nákladov okolo 33-tisíc euro (približne milión Sk). Prvú splátku dostali po protestnom zhromaždení extrémistov v Šarišských Michaľanoch, ktoré rozohnala polícia.
Čo čaká Krompašanov v sobotu?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš