extrémistov, pridali sa k nim aj obyvatelia Krompách a okolia. V centre sa tak zhromaždilo podľa odhadov asi 700 ľudí.
KROMPACHY. Líder Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba sa však na krompašskom proteste nezúčastnil, polícia ho predtým zaistila. "Pán Kotleba bol obvinený z niekoľkých trestných činov, bližšie informácie budú podané v pondelok, momentálne prebiehajú vyšetrovacie úkony," uviedol viceprezident Policajného zboru Stanislav Jankovič.
Prvá skupina extrémistov dorazila do Krompách vlakom okolo 12. hodiny. Protest ohlásením do megafónu ukončili okolo 17. hodiny s tým, že do Krompách prídu opäť o dva týždne. Ukončeniu predchádzali okružné pochody mestom.
Veľa policajtov
To, že sa v meste niečo bude diať, už do piatka večera naznačovala hustá koncentrácia policajtov. Z každej strany pri vstupe do mesta stáli hliadky a kontrolovali osádky áut. Pripravené bolo vodné delo, v meste hliadkovali aj policajti na koňoch. Na železničnej stanici sa to hemžilo policajtmi so služobnými psami. Jankovič uviedol, že polícia má pripravené dostatočné množstvo techniky a ľudí. "Zatiaľ nedošlo k narušeniu verejného poriadku, nie je dôvod, aby polícia vykonala akýkoľvek zákrok," spresnil S. Jankovič približne okolo 15. hodiny počas protestu v sobotu.
Mladí extrémisti
Väčšina extrémistov, ktorí prišli do Krompách, boli mladí ľudia. Na pokusy novinárov o komunikáciu reagovali otáčaním sa chrbtom, nasadzovaním si čiernych rúšok, aj vulgárnymi gestami. Predsa len sa nám podarilo prehodiť pár slov s mladíkom z Piešťan. Ten nám povedal, že má 22 rokov, študuje na vysokej škole a do Krompách pricestovali spolu štyria autom. "Som z Piešťan, tam takéto problémy nemáme. Ale mám kamarátku z okolia Popradu. Majú tam farmu, každý deň im niečo ukradnú," povedal nám.
Tlieskali im a podávali ruky
Miestni, ktorí sa zhromaždili v centre, vítali extrémistov potleskom. Dokonca, poniektorí si s nimi podávali ruky a ukazovali im, že sú jednotky. Ľudia novinárom rozprávali o kriminalite, ktorá tu vládne, o krádežiach v ich domoch a deťoch s vreckami s toulénom. Krompašania bez zábran nadávali na politikov, ktorí podľa nich nič nekonajú, a tvrdili, že sú vo svojom meste diskriminovaní.
Zrejme najstarším účastníkom sobotňajšieho protestu bol 73-ročný Štefan Kozár. S plačom nám povedal: "Trikrát ma okradli. Ukradli mi stále hydinu. Žijem tu od narodenia, zdedil som dom po starých rodičoch, celý ho rozobrali ako kobylky, iba múry ostali."
Odobrali evidenčné čísla
V Krompachoch sa začalo priostrovať krátko po 13. hodine. Dovtedy tu ľudia iba postávali, podobne aj prítomní extrémisti. Zrazu však nervózne začali pokrikovať, vraj polícia zatkla ich vodcu a ostatným účastníkom protestu v blízkosti Poradu odobrali evidenčné čísla z motorových vozidiel.
"V okolí Popradu bola prevozná stanica technickej kontroly, ktorá kontrolovala motorové vozidlá. Zhodou okolností sa tadiaľ premiestňovali aj dva mikrobusy, v ktorých pravdepodobne boli tí, ktorí sa chceli zúčastniť krompašskej akcie. Tieto vozidlá nespĺňali podmienky premávky na pozemných komunikáciách. Ďalšia jazda im bola zakázaná," povedal S. Jankovič.
Ako ďalej povedal, predviedli priamo v Krompachoch dve osoby. "Jedna z nich mala pri sebe plynovú zbraň a nôž, ďalej to boli pyrotechnické zlože a plagáty," dodal S. Jankovič.
Okružné pochody
Keď bolo jasné, že do Krompách Kotleba nedorazí, rečniť do megafónu začal mladík odetý v čiernom, ktorý však novinárom odmietol povedať svoje meno. "Neprišli sme do Krompách napadnúť rómsku komunitu. Prišli sme sem, aby sme upozornili na problém s touto komunitou a na to, že kompetentní s tým nič nerobia," povedal. Ďalej uviedol, že z ich strany nedôjde k žiadnym provokáciám, ktoré by mohli vyústiť do stretu s políciu. Okolo 16. hodiny sa extrémisti aj domáci vybrali na dva okružné pochody mestom, pričom kričali heslá, v ktorých sa opakovali slová "čierny teror" či "policajný štát". Policajti situáciu sledovali, nezasiahli však.
Prídu o dva týždne
Podvečer začalo husto pršať, extrémisti zhromaždenie rozpustili, s tým, že do mesta prídu o dva týždne, pretože v sobotu nedostali odpovede na svoje otázky. V Krompachoch žije 8 600 ľudí, z toho je približne 1 800 Rómov. V čase zhromaždenia boli rómske štvrte prázdne. Podľa neoficiálnych informácií sa obyvatelia schovávali v lesoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš