Popradskí stánkoví "zeleninári" úplne vylúčili možnosť nákupov v supermarkete. Svorne tvrdia, že tovar majú z južného Slovenska či popradského veľkoskladu. Informáciu o masovom nákupe ovocia a zeleniny nepotvrdil ani hovorca Kauflandu. Zamestnankyňa Kauflandu aj jedna zo zákazníkov však potvrdili, že videli odchádzať trhovcov s "obsypanými" košmi akciového ovocia a zeleniny.
POPRAD. Popradčanka Renáta Horváthová spolu so zamestnankyňou popradského supermarketu Kaufland majú podozrenie, že akciové ovocie a zeleninu vraj poniektorí popradskí trhovci nakupujú v Kauflande.
"Keď je dobrá cena, zoberie aj sto kíl. Starším ľuďom je to ďaleko. Keď nevládzu a bývajú v centre, idú si radšej nakúpiť na trh do mesta. Povedia si, že pre tie tri koruny sa im do Kauflandu neoplatí chodiť," vysvetľovala Horváthová.
Trhovci o ničom nevedia
Trhovci sa proti tomu búria. "Prvýkrát čosi také počujem. Z tejto informácie som dosť prekvapený. O niečom takom neviem," povedal trhovec František Kalafut z Popradu. Takto zavádzať ľudí by si vraj nikdy nedovolil. Tvrdí, že všetko, čo predáva, mu nosia z obce Imeľ (okres Komárno). Čerstvý tovar máva každé dva dni.
Informáciu o nákupe v supermarkete nám vyvrátil aj ďalší obchodník. "Dovážam iba z popradského veľkoskladu Ovozel. Keď kupujem 400 kíl melónov, 100 kíl hrozna, ako to tam navážite? Dalo by sa to, no bola by to robota na desať hodín. Je to nemysliteľné. Pochybujem, že by si niekto dal takú námahu pre pár centov. Z našich trhovcov neviem o nikom, kto by to praktizoval," argumentoval zeleninár Jozef Rusnák z Popradu.
Berie z Ovozelu produkty domáce, ale aj zahraničné. "Zo slovenských jedine paradajku, papriku a uhorku. Keď chcem predať hrozno, siaham výlučne po dovoze z Talianska," uviedol Rusnák.
Zúfalstvo zeleninárov
Informáciu masového nákupu malých podnikateľov ovocia a zeleniny nepotvrdil ani hovorca Kauflandu. "Že by sa niečo také dialo, počujem prvýkrát. Nezaregistroval som ani podnet od zákazníkov v žiadnom meste, ani v Poprade," dôvodil Martin Gaertner.
Ako sme sa dozvedeli od Eleny B. z veľkoskladu Ovozel, až štyria popradskí trhovci k nim chodia nakupovať. "Najčastejšie od nás berú citrusy. Keď v Poľsku alebo Maďarsku nekúpia ostatné, vezmú to u nás," hovorí Elena B. Tá si myslí, že ak si sem tam prilepšia trhovci nákupom v supermarkete, je to z ich strany iba zúfalstvo. "Supermarkety predávajú pod cenu," dôvodí Elena.
Názor
Aký je rozdiel"Zeleninu z marketov nezvyknú pestovať v zemi, ale hydropóniou. Teda v roztoku vody, koreňov, živín a hnojiva. Nie je to ako zo zeme. Taká paradajka potrebuje zrieť na slnku. Hypermarkety berú polozrelé veci. Dozreje to po ceste do obchodného reťazca. Domáce produkty pestovatelia pestujú v chladnejšom počasí buď vo fóliovníku alebo v teple na poli," informoval trhovec František Kalafut.
Anketa
Myslíte si, že trhovci nakupujú v supermarkete? Elena Lukáčková: Môžu nakupovať v Kauflande. Mám sestru z Lučenca. Aj ona podniká s ovocím a zeleninou. Viem to z vlastnej skúsenosti. Záleží od roku, keď si doma nedopestujú, čo potrebujú predať. Časť si jednoducho dokúpia v reťazci. Potrebujú z niečoho vyžiť.
Katarína Girgašová: Ale kde, neverím tomu, že je to domáce. Nevidela som ich priamo nakupovať v supermarkete. No byť to tak môže. Všade teraz klamú.
Vladislav Leštach: Je smutné, keď je to tak. Trh by mal byť určite z domácich zdrojov.
Marcela Gregorová: Počula som o tom. Nikdy som ich však osobne nevidela. Určite nie je správne, keď tam píšu domáce, a nie je to tak. Človek si myslí, že je to chutnejšie a mýli sa.
Popradčanka: Pripúšťam, že môžu mať domáce produkty. Do toho pomiešajú ovocie a zeleninu zo supermarketu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš