KOLAČKOV. Pomník sa nachádza pri rímskokatolíckom Kostole sv. Michala. Odhaľovanie viedol starosta obce Kolačkov Ján Horanský a miestny farár Ladislav Vrábel.
Kroje, piesne a významní hostia
Poctu Jozefovi Dragošovi vyjadrili miestni obyvatelia piesňou Slovensko moje. Rovnako piesňou vyslovili poctu v tradičných krojoch i rodáci z Kravian, odkiaľ pochádza aj Jozef Dragoš.
Organizátori a domáci privítali okrem starostov niekoľkých obcí aj bývalú europoslankyňu Zitu Pleštinskú, predstaviteľov cirkvi, rodákov z Kravian, príbuzných Jozefa Dragoša a množstvo hostí, ktorí prišli zďaleka i zblízka.
Opäť s guľášom a humorom
Po slávnostnom odhalení sa všetci v sprievode odobrali na ihrisko, kde sa slúžila svätá omša. Po bohoslužbe nasledoval Deň úcty k domovu, ktorý sa v Kolačkove konal už tretí rok a je spojený so stretnutím rodákov nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Bohatý program, plný vystúpení miestnych aj hosťujúcich folklórnych skupín a súborov, a podávaný guľáš prilákal tento rok množstvo hostí.
Profil
Kňaz, spisovateľ a národovec
Jozef Dragoš sa narodil 25. novembra 1909 v Kravanoch.
V rokoch 1931-1936 študoval teológiu v Spišskej Kapitule.
Po vysvätení za kňaza pôsobil v troch obciach (Zákamenné, Bijacovce, Kluknava), až kým neprišiel do Kolačkova. V tejto obci pôsobil od roku 1940 do 1949, keď emigroval do Nemecka.
V roku 1951 založil Slovenskú osadu Sedembolestnej Panny Márie v Sarnii (Kanada), ktorú aj sám spravoval.
Pod pseudonymom Alžbetinčan sa do literatúry zapísal zbierkami básní ako Kytica myrhy, Slávne hviezdy jasné či Nepoškvrnená víťazí. Pre Slovákov žijúcich v Amerike a Kanade zostavoval modlitebné knihy.
Zomrel 3. októbra 1977 v Ríme.
Autor: Ľudmila Žoldáková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš