TATRANSKÁ LOMNICA. Hoci najlepší moment na návštevu záhrady pre pestrofarebný koberec býva jar, keď kvitnú všetky kvety, podľa vedúcej expozície Janky Černickej aj teraz dokáže záhrada potešiť ľudí. "Prvé sfarbené listy do žlta a červena vytvárajú pre ľudí príjemnú jesennú atmosféru," hovorí Černická.
Zakvitli ešte raz
Ani pri jesennej návšteve však ľudia o kvitnúce kvety úplne neprídu. V záhrade práve zakvitli napríklad horec luskáčovitý, astra spišská, pochybok biely či klinček ľadovcový. V tomto prípade však nejde o nejaké čudesné druhy kvitnúce na jeseň. "Tieto rastliny v pôvodnom prostredí vysoko hore majú krátky čas na zakvitnutie, veď v horách napadne sneh často už v septembri. Preto kvitnú veľmi skoro a skoro aj odkvitnú. No a keďže je záhrada položená oproti ich pôvodnému prostrediu o dosť nižšie, teda v teplejšom pásme, jednoducho zakvitli ešte raz," vysvetľuje Černická zvláštnu okolnosť prírody.
Kým záhrada sa pre návštevníkov pomaly zatvára, pre jej pracovníkov to neznamená prázdniny. Treba preplieť všetky skalky, posledný raz pokosiť trávu. Potom ošetriť rastliny, očistiť semená. Tie si mesiac počkajú a potom príde sejba do téglikov. Tie sa zase uložia do špeciálnych parenísk, aby jar mohla privítať vzácne rastliny. Takto si môže napríklad vzácny a chránený horec do skalky pri dome kúpiť každý.
Ťažká úloha
"Pestovanie vrátane času siatia sa snažíme simulovať tak, ako sa to deje v prírode," spresňuje Černická. Získať rastliny vzácnych druhov pre skalky záhradníkov aj preto nie je jednoduché. "Napríklad tento rok sme nemohli ponúknuť horce. Od vyklíčenia trvá tri roky, kým ich môžeme predávať. Niekedy pri pestovaní stačí, že cez zimu nie je dostatočná snehová prikrývka a mráz môže celé úsilie zničiť," približuje tajomstvá pestovania divých tatranských kvetov Černická.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš