Dôchodca Eugen Mudrák, ktorého chceli minulý týždeň násilím pripraviť dvaja mladíci o dom, oň na krátky čas prišiel už pred dvomi mesiacmi. Dom vtedy previedli do vlastníctva jedného z vedúcich zamestnancov kežmarskej nemocnice. Po intervenciách a naliehaní primátora zdravotník starčekovi domček vrátil späť.
KEŽMAROK. Po brutálnom čine, keď sa dvojica mladíkov únosom, pravdepodobnou intoxikáciou a násilím, snažila prinútiť 89-ročného starčeka z Kežmarku prepísať na seba jeho rodinný dom, sa okolo nešťastnej stavby objavujú nové informácie.
Na konci týždňa mnohých Kežmarčanov pobúrilo aj rozhodnutie prokuratúry nevziať do väzby jedného zo zadržaných. Druhý je na úteku.
Nešťastný starček sa vyjadril, že za takých okolností má veľký strach. Po liečbe zranení totiž už opustil nemocnicu.
Zasiahol primátor
Vynárajú sa ďalšie prekvapenia. Starček o svoj dom na krátky čas prišiel už zhruba pred dvomi mesiacmi. Bol prepísaný do vlastníctva jedného z top zdravotníckych pracovníkov kežmarskej nemocnice.
Príbuzní dôchodcu tento prepis prijali s nevôľou. Podľa nášho zdroja do prípadu zasiahol primátor Kežmarku Igor Šajtlava (nezávislý). Intervenciami a naliehaním zdravotníka prinútil rodinný dom starčekovi vrátiť. Nemocnica patrí mestu.
Zdravotník ostáva v nemocnici
Primátor informácie potvrdil. "Je to pravda. Nebudem to však bližšie komentovať," povedal Šajtlava.
Riaditeľ Nemocnice Kežmarok Jozef Klíma o udalosti vie. Vec so zamestnancom je podľa neho z právnej stránky uzavretá.
"Rukami mi prešli notárske dokumenty potvrdzujúce vrátenie majetku, čím sa veci dali do pôvodného stavu," povedal.
Klíma súvislosť medzi prevodom domu svojmu zamestnancovi a následným pokusom o jeho násilný prevod nepredpokladá. Podľa neho pozadie skutku z minulého týždňa treba hľadať v mužovi, po ktorom je vyhlásené celoštátne pátranie.
"Prípad je už úplne mimo brán nemocnice," povedal. Zároveň ho označil za veľmi zložitý. "Priznám sa, je tak zamotaný a je v ňom toľko nejasností, že mu veľmi nerozumiem. Vzhľadom na informačné embargo polície by pokusy teraz vyskladať jeho mozaiku boli nezodpovedné," povedal Klíma.
Nejasnosti
Podľa našich zdrojov vysoko odborný zdravotník mal pracovať na oddelení dlhodobo chorých. Na oddelení sa mal liečiť starček a jeho dcéra.
Starček mal ošetrujúcemu zdravotníkovi domček darovať. Po intervenciách primátora a nevôli príbuzných bol prinútený rodinný dom vrátiť.
Prijatie daru od pacienta alebo jeho príbuzných v takejto hodnote automaticky vyvoláva celý rad etických otáznikov.
Pobúrení rozhodnutím
Susedia nešťastného starčeka sa kvôli páchateľom o prípade boja rozprávať. Na druhej strane otvorene vyjadrujú pobúrenie nad rozhodnutím prokuratúry neprijať do väzby zadržaného mladíka. Podobne situáciu vníma primátor mesta.
"Z rozhodnutia prokuratúry som nahnevaný, presnejšie doslova ..., ale toto slovo tam, prosím, neuvádzajte," povedal primátor Šajtlava.
Prokuratúra sa bráni
Prokuratúra odmieta uviesť meno prokurátora, ktorý rozhodol. "Prokuratúra rozhoduje ako monokratický orgán. O žiadosti polície teda rozhodla okresná prokuratúra," povedal hovorca krajskej prokuratúry Marián Spišák.
Na otázku, či jej rozhodnutie bolo za daných okolností správne a v poriadku, Spišák odpovedal: "Bolo zákonné. Prokurátor môže uvaliť väzbu iba za stanovených podmienok v zákone. Tu nebola splnená ani jedna," povedal.
Spišák: Neovplyvňoval
Spišák nesúhlasí s námietkou primátora Šajtlavu o možnom ovplyvňovaní svedkov podozrivým na slobode. "K takému pokusu nedošlo. Prokurátor sa nemôže riadiť tým, že ak by náhodou možno. Podozrivý tiež nebol nikdy súdne trestaný," povedal.
Podľa Spišáka hnev ľudí tu vyplýva z mylnej zámeny prokuratúry a súdu. "My sme nerozhodli o vine a treste podozrivého. Len o tom, že nebude vyšetrovaný väzobne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš