Korzár logo Korzár Spiš
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:21

Slováci klamali anglickú banku

Chyba anglickej banky spôsobila, že Slováci mohli bez obmedzenia vyberať peniaze. Rozsah škôd je nejasný. Na problém upozornili aj slovenské banky, keď zaznamenali podozrivé výbery.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

agentúrnu správu sme aktualizovali článkom z tlačeného vydania denníka SME

BRATISLAVA. Skupina Slovákov sa buď sama, alebo s pomocou ďalších osôb pokúsila podviesť anglickú banku Barclays.

Prostredníctvom legálne vydaných kariet na mená viacerých Slovákov, ktorí žijú v zahraničí, vyberali z bankomatov mimo Anglicka milióny korún. Umožnila to pravdepodobne technická chyba banky, v dôsledku ktorej nefungoval žiadny mechanizmus, ktorý by peniaze nevydal, ak išlo o výber nad limit.

Banka Barclays tvrdí, že chybu už odstránili.

Karty aj požičiavali

O prípade v pondelok informovali viaceré britské médiá. Slovenské kreditné karty podľa nich bielili účty hlavne na severe Francúzska.

Čo sa mohlo stať

 • Slováci sa o chybe v banke dozvedeli náhodne a informáciu rozšírili medzi sebou.
 • Na zapožičanie kariet ich nahovoril gang, ktorý im za to sľúbil odmenu a ktorý vedel o chybe v banke.
 • Gang ich mohol nahovoriť aj na sfalšovanie dokladov, na základe ktorých kreditnú kartu dostali. Banky ju dávajú solventným klientom.
 • Niektoré médiá hovoria, že karty boli kradnuté. Otázne je, ako by potom zlodeji vedeli, aký PIN kód použiť.

Francúzske oddelenie polície pre majetkovú trestnú činnosť denníku Daily Mirror uviedlo, že peniaze nevyberali len Slováci, ale aj osoby, ktorým Slováci ochotne za prísľub veľkej odmeny započižali svoje karty.

Niektorí Slováci vyberali peniaze aj sami doma. Piati muži z obce Bystrany pri Spišskej Novej Vsi vybrali za deň a pol zhruba štyri a pol milióna korún.

Vyberali v Poprade, Prešove a Spišskej Novej Vsi kartami banky Barclays vydanými na ich meno. Výber zrejme aj na základe upozornenia Barclays zaevidovali slovenské banky, keďže išlo o ich bankomaty. Banky okamžite upozornili políciu.

Piatich mužov podľa hovorcu ministerstva vnútra Erika Tomáša zadržali aj s peniazmi. Tie im zobrali, ich však prepustili na slobodu.

Čakajú na banku

Polícia potrebuje stanovisko banky Barclays, že išlo o chybu a dotyční na také výbery nemali oprávnenie, teda vyberali nad limit.

Aj tak bude otázne, či spáchali trestný čin. Podľa polície bude dôležité vidieť ich zmluvu s bankou a či tá obsahuje aj klauzulu, aký je ich výberový limit. Je možné, že budú len povinní banke peniaze vrátiť a stíhaní by boli, až keby to neurobili.

„Čakáme na stanovisko banky, ako je možné, že na legálne vydané kreditné karty bolo možné vybrať toľko peňazí a či títo klienti porušili, alebo neporušili podmienky zmluvy,“ povedal Tomáš. Slovenským bankám škoda nevznikla.

Slovenskú políciu na prípad upozornili naše banky. Až potom sa skontaktovala s Angličanmi a Francúzmi.
Všetky výbery hotovosti boli podľa hovorcu Slovenskej sporiteľne Štefana Frimmera schválené bankou Barclays. Deje sa to takzvaným autorizačným kódom. Keďže však išlo o výbery vyššej hotovosti, banka upozornila políciu.

„Išlo výlučne o karty vydané mimo územia Slovenska, klienti našej banky neboli nijako poškodení ani ohrození, rovnako nevznikla škoda ani Slovenskej sporiteľni,“ povedal Frimmer.

Ako sa Slováci, z ktorých všetci sú rómskej národnosti, dozvedeli o tom, že bankomat dáva viac, ako má, nie je zatiaľ známe.

Vo Francúzsku polícia zadržala 34 ľudí. Po tom, čo zistila, že karty sú na ich mená a majú ich legálne, ich pustila.

Výnimkou boli štyria muži, ktorých francúzska polícia zatkla po tom, čo ich prekvapila v luxusnom aute so 150 tisíc eurami v hotovosti a s desiatkami bankových kariet. Prepustili ich až na kauciu.

Všetkých nemajú

Podľa britských médií po mnohých ľuďoch, ktorí peniaze vybrali, polícia ešte pátra. Detektív pracujúci pre justičnú políciu v Lille výber peňazí označil za mafiánsky štýl.

To, že ide o organizovanú skupinu, si myslí aj slovenská polícia. „Máme podozrenie, že celá akcia bola organizovaná, lebo tak ako u nás, aj v Anglicku a vo Francúzsku prebehla v rovnakom čase,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.

Kopírujú karty, pozerajú cez plece

Počet podvodov pri výbere z bankomatov v Európe stúpa. Zločinci využívajú čoraz dokonalejšiu techniku.

BRATISLAVA. Britské médiá píšu, že chybu v systéme britskej banky Barclays využila slovenská mafia, ktorá sa na podobné prípady špecializuje už dlhšie a je podobnými krádežami notoricky známa. Pravdou však je, že Slovensko patrí ku krajinám s nízkym počtom podobných podvodov. V Európe sú pritom podobné prípady čoraz častejšie.

Zlodeji vybrali z bankomatov v minulom roku viac ako pol miliardy eur. Ide o 149-percentný nárast oproti roku 2007. Informoval o tom minulý týždeň Európsky úrad pre informačnú a sieťovú bezpečnosť.

Rastúci počet je spôsobený najmä zvýšením počtu bankomatov. Len minulý rok ich počet stúpol o takmer šesť percent a v Európe ich je už takmer 400­tisíc.

Najstarším spôsobom bankomatovej krádeže je získanie PIN kódu od ľudí pri bankomate, a to buď obyčajným nazeraním cez rameno, použitím miniatúrnych kamier a zrkadiel, alebo povlakom na klávesnici.
Známe je aj kopírovanie údajov z magnetického prúžku kariet prostredníctvom zariadení namontovaných do bankomatov.

Častejšie sa používa takzvaná libanonská slučka, teda páska nalepená na slote bankomatu. Jej úlohou je zabrániť tomu, aby karta vošla dnu úplne celá, a tiež tomu, aby sa dala vybrať. Zákazník má potom pocit, že mu ju banka zabavila. Podobne je možné zadržať vyžiadané peniaze vnútri bankomatu.V poslednom období sa dokonca objavujú prípady celých falošných bankomatov.

Všetky tieto metódy sa nazývajú skimming a v minulom roku ich v Európe zaznamenali vyše 10­tisíc.
Banky sa snažia chrániť bankomaty inštaláciou kamier a tiež zariadení, ktoré znemožňujú kopírovanie kariet. Čoraz častejšie sa používa aj čipová technológia, bez magnetických prúžkov. Zlepšenie všetkých bankomatov je však nákladný proces.

Filip Struhárik
Bankových podvodníkov chytili aj na Spiši

V Bystranoch sa pre krádež strhla bitka.

SPIŠ. V súvislosti s bankovým podvodom v policajnej sieti na Spiši zatiaľ uviazli traja mladí muži. V utorok sa v Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves pobili miestni osadníci, prípad rieši polícia. Podľa našich informácií incident súvisí so spomínaným podvodom. Polícia nám však zatiaľ tieto informácie oficiálne nepotvrdila.

Prechádzali na červenú

Ako už Korzár informoval, troch mužov z Bystrian a z Kolinoviec vo veku 18 a 25 rokov chytili mestskí policajti cez víkend v Spišskej Novej Vsi, ale v súvislosti s iným prípadom. Podľa vyjadrenia náčelníka Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Vladislava Chrousta trojica mladých mužov prechádzala cez priechod pre chodcov napriek tomu, že na semafore bola červená. Keď ich hneď nato zastavila policajná hliadka, nemali pri sebe doklady.

"Tvrdili, že ich majú v zaparkovanom aute," spresnil V. Chroust. Mestských policajtov prekvapilo veľké množstvo platobných kariet a peňazí, ktoré mali muži v aute. Išlo o sumu vo výške takmer 15-tisíc eur. Muži sa potom na polícii priznali, že peniaze získali podvodom v bankomate.

Pochválil sa, aký je bohatý

V utorok sa v Bystranoch miestni osadníci pobili. Podľa našich informácií mladý Bystranec sa pochválil pri popíjaní alkoholu, že disponuje väčšou sumou peňazí. Tie mal vraj v aute. Eurá však niekto ukradol, v Bystranoch sa strhla zvada a hneď nato aj bitka.

Korzár zisťoval podrobnosti priamo v obci, miestni však na náš záujem reagovali veľmi nevraživo a s hnevom. "Nechceme mať hanbu, nič vám nepovieme," kričali. Okradnutý muž reagoval podobne. "Áno, okradli ma, ale nič vám nepoviem," povedal nám stojac pred domom, vo dvore ktorého bol zaparkovaný džíp.

Žil nákladne

Náš zdroj nám povedal, že okradnutý muž viedol nápadný nákladný životný štýl. "Bol päť rokov v Anglicku, mal miliónové auto, nosil na sebe veľa zlata, chodil po baroch. Teraz prišiel iba nakrátko do Bystrian. Tu ho vraj okradli cudzí Rómovia z Gelnice, nie naši. Susedia hovorili, že vraj mu zobrali až 133-tisíc eur," povedal nám náš zdroj.

Korzáru sa do času našej uzávierky nepodarilo získať oficiálne informácie z polície. "Išlo o krádež, policajný vyšetrovateľ sa ešte nevrátil z miesta," uviedla krajská policajná hovorkyňa z Košíc Jana Demjanovičová.

Vyberá sa po celom Slovensku

Ďalšieho muža v súvislosti s bankovým podvodom zadržali v Prešove. Údajne ide o človeka z Krompách. V tomto prípade mal muž vybrať 133-tisíc eur.

Podľa informácií TV JOJ je však nadmerných a podozrivých výberov zo zahraničných kariet po celom Slovensku oveľa viac. Debetné karty sú údajne registrované na Rómov z východného Slovenska. Tých zrejme niekto len využil na otvorenie účtov v Británii. V tejto chvíli nikto nevie presne povedať, koľko peňazí vydali slovenské bankomaty. Otázne je aj to, kto bude znášať stratu, ak sa vyšetrovaním preukáže, že účty v Anglicku boli zriadené a bielené len s cieľom podvodu.

Za prácou do Anglicka

Rómovia z Bystrian začali migrovať do Anglicka za prácou hneď po našom vstupe do Európskej únie. Usádzali sa hlavne v meste Sheffield a pracovali v miestnych mraziarniach pri balení výrobkov. Postupne sa vracali domov na anglických autách, v osade húfne začali stavať rodinné domy.

Erika Karasová

Najčítanejšie na Spiš Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 109
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 313
 3. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 884
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 556
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 281
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 7 202
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 316
 8. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 241
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 201
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 6 178
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na konci košickej Hlavnej má vzniknúť nová mestská štvrť

Šéf Tabačky: Môže to dopadnúť lepšie ako mesto kultúry.

Plán novej švrte a novího námestia počíta v dlhodobom horizonte so zmenami dopravnej kostry v centre mesta a návratom vody do pôvodného koryta Mlynského náhonu.

Druhé kolo, deň tretí. V Košiciach pokračuje testovanie

Vo väčšine obcí je miera pozitivity vyššia ako v samotnom meste.

Testuje sa aj v areáli oceliarní.
Jahodná počas lockdownu.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranárka: Keby bola jedna voľná sanitka, išla by skôr k infarktu, ako covidu

V službe sa nenajeme aj dvanásť hodín, na toaletu sa dostaneme po piatich hodinách.

Koronavírus na Slovensku: Riadenie krízy sa podľa Čaputovej nezlepšilo (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 223-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 474 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Dezinformácie pri epidémii tu už boli. Na konci tiekla krv

Odhaliť sprisahanie dokázal aj opitý zo psej búdy.

Ľudia sa prirodzene báli cholery, ktorá vyčíňala v 19. storočí. Nechápali zmysel hygienických opatrení, ľahko uverili fámam, že za všetkým je sprisahanie pánov, úradníkov, lekárov a lekárnikov - aj krčmárov.

Zo Slovenska chceli televíznu veľmoc. Dnes už len predávajú pozemky

Plány majiteľov UMC v Novom Meste nad Váhom nevyšli.

Výroba televízorov vo fabrike UMC v Novom Meste nad Váhom.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop