SLOVENSKÝ RAJ. Slovenskí paleontológovia pracujú v Medvedej jaskyni, ktorá nie je prístupná pre verejnosť už od roku 2007. Ide o prvý väčší systematický výskum v spolupráci s rakúskou akadémiou vied.
Jaskynné medvede
Medvedia jaskyňa bola v roku 1972 vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Od roku 1995 je prírodnou pamiatkou. V interiéri zaujme nádherná kvapľová výzdoba. Stalagmity, stalaktity a stalagnáty vytvárajú fantastické útvary.
Práve tu kedysi zimovali jaskynné medvede. "Vek nálezov je starší ako 40-tisíc rokov. V porovnaní s hnedým medveďom boli jaskynné medvede väčšie. Spôsob ich života sa podobal hnedým medveďom, v ich strave však viac prevládala rastlinná zložka. Nevyhrabávali si brlohy ako dnešné medvede, ale prebývali v jaskyniach," vysvetlil paleontológ Martin Sabol z Univerzity Komenského v Bratislave.
Poznatky z Álp
Výskum je zameraný na získanie presnejších údajov o vyhynutej faune, ktorá žila na našom území v období štvrtohôr. Dominantou je práve medveď jaskynný. "Nálezy spracujeme postupne," dodal M. Sabol.
Rakúsku skupinu vedie profesor Gernot Rabeder. "Sme tu tretíkrát, s vašou stranou sme sa dohodli na korporácii. Aplikujeme naše poznatky na slovenskom území," povedal. V poslednom období totiž došlo k novým poznatkom hlavne v alpskej oblasti, tieto informácie sa odborníci snažia uplatniť aj pri výskume u nás.
Rabujú jaskyne
Čo odborníkov veľmi trápi, to sú zlodeji. "Je dôležité nálezy chrániť, pretože niektorí ľudia rabujú jaskyne a vykrádajú nálezy. Ochudobňujú tým sami seba o kultúrne a prírodne dedičstvo," povedal M. Sabol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš