Hranovnica zvládla podtatranské derby v Štrbe na výbornú

Tesné prehry Plavnice i Spišského Bystrého.

Štrba podľahla doma Hranovnici (0:3).Štrba podľahla doma Hranovnici (0:3). (Zdroj: Richard Hudeček)

Levoča - Radatice 1:1 (0:1)

Na ťažkom teréne za veľmi nepriaznivého počasia začali lepšie hostitelia, ktorí sa už v 10. minúte mohli dostať do vedenia, keď po centri M. Kašpera sa ocitol vo vyloženej šanci Lešňovský, ale v koncovke sa nepresadil. O päť minút na to pohrozili Levočania znova, ale Šimo svoj individuálny prienik taktiež nezužitkoval. V ďalších minútach kvôli prietrži mračien hlavný rozhodca stretnutie na určitý čas prerušil, čo padlo vhod viac hosťom, ktorí v 35. minúte po ojedinelom protiútoku nečakane udreli Hartlom. Domáci sa aj napriek nepriaznivému stavu nevzdávali, ale náročný rozmočený terén im bránil kombinovať. Po zmene strán sa hra presťahovala viac do stredu ihriska, kde sa viac bojovalo, ako hralo. Hostia sa s pribúdajúcimi minútami zamerali prevažne na pozornú defenzívu a svojho súpera do vážnejšej šance nepustili. Levočanom sa podarilo prelomiť hosťujúce hradby až v 85. minúte po prudkej strele Džubáka, ktorá zaskočila brankára Radatičanov. V 89. minúte mohli domáci strhnúť víťazstvo na svoju stranu, keď po priamom kope Miňďaša mohol rozvlniť hlavou sieť Jakubec, ale v koncovke sa nepresadil.

Góly: 85. Džubák - 35. Hartl. Pred 200 divákmi rozhodoval Kriak. LEVOČA: Lipták - Dunčko ml., Džubák, Eliáš, Jakubec - Šimo (75. Vajko), Miňďaš, Vojtuš, Jakubovič (75. Kramarčík) - M. Kašper (80. Keller), Lešňovský.

Župčany - St. Ľubovňa B 2:0 (1:0)

Hosťujúca rezerva nastúpila s cieľom získať aspoň bod, čomu od úvodných minút prispôsobila aj svoju taktiku. V 10. minúte mohol otvoriť skóre duelu po presnom centri Révaya Kaleta, ale hlavou poslal loptu mimo brány. Po štvrťhodine sa po prvýkrát vážnejšie dostali k slovu aj domáci a hneď z toho bol aj ich vedúci gól, keď hrubú chybu v zadných radoch hostí po dorážke potrestal Príhoda. V 20. minúte bolo takmer vyrovnané, ale Drahovského prudká strela mierila iba tesne vedľa žrde. S pribúdajúcimi minútami hostia v snahe vyrovnať vystupňovali tempo hry a po polhodine mal gól na kopačke Révay, no v koncovke mal aj on vychýlenú mušku. Po zmene strán domáci, vedomí si svojho tesného náskoku, kontrolovali vývoj hry, no vážnejšie príležitosti na skórovanie si nevytvorili. Po hodine hry sa na náročnom rozmočenom teréne už viac bojovalo, ako hralo, no boli to domáci, ktorým sa podarilo v 65. minúte poistiť svoje vedenie po presnej strele Kravca. Po tomto okamihu sa až do záverečného hvizdu hra pohybovala medzi 16-kami a hostia nedokázali ani kontaktným gólom aspoň zdramatizovať stretnutie.

Góly: 16. Príhoda, 65. Kravec. Pred 100 divákmi rozhodoval Kavčák, ŽK: M. Orlovský (St. Ľubovňa B). ST. ĽUBOVŇA B: Orlovský - Vandžura, Turek, M. Turlík, Vreselovič - Kuľanda, Mariančík (70. Firta), Révay, Straka - Kaleta, Drahovský.

Uzovce - Plavnica 2:1 (1:1)

Plavničania začali svižne a svojho súpera už od prvých minút zatlačili do defenzívnej činnosti. Hostitelia ostali vývojom, najmä v prvej štvrťhodine, prekvapení a na dostrel Ščerbákovej brány sa prakticky ani len nedostali. Ofenzívnu snahu hostia v 25. minúte korunovali na vedúci gól, keď sa vo finálnej fáze presadil P. Štupák. O pár minút na to mohli Plavničania viesť už o dva góly, ale Ilčišák svoju vyloženú príležitosť nedokázal zužitkovať. Po polhodine hry sa podarilo domácim hru z časti vyrovnať a v 35. minúte aj výsledok, keď po priamom kope prekonal Ščerbáka Bartoš. Po obrátke pridali hostitelia viac na dôraze a snažili sa ťažiť hlavne po zbytočných chybách Plavničanov v rozohrávke. Už v 50. minúte sa im podarilo po ofsajdovej situácii nakloniť misky váh na ich stranu, keď sa vo finálnej fáze presadil Tokár. Po hodine hry hostia v snahe vsietiť druhý gól vrhli svoje sily do ofenzívy a viac otvorili hru, čo bolo vodou na mlyn hostiteľom. Tí podnikli aj niekoľko nebezpečných brejkov, ktoré však už nedokázali zrealizovať. V 70. minúte sa ale mohli z ďalšieho gólu tešiť aj hostia, no Ilčišákova krížna strela si nenašla cieľ medzi tri žrde. Posledné slovo mali opäť Plavničania v 89. minúte, keď sa k samostatnému úniku na súperovho brankára vydal L. Figura, ale ani tentoraz sa skóre dramatického stretnutia nezmenilo. Vzhľadom na jeho celkový priebeh by ale deľba bodov bola spravodlivejšia.

Góly: 35. Bartoš, 50. Tokár - 25. P. Štupák. Pred 100 divákmi rozhodoval Kocur, ŽK: Bartoš, Futaj - Chovanec, T. Figura, L. Figura. PLAVNICA: Ščerbák - Sivuľka, T. Figura, Varga, M. Rindoš - Sovič, Chovanec, L. Figura, P. Štupák - Ilčišák, Štefaňák (72. Kasenčák).

St. Ľubovňa B - Záborské 4:0 (3:0)

Domáca rezerva sa pustila do svojho súpera bez rešpektu a už v prvej desaťminútovke si vytvorila niekoľko sľubných gólových príležitostí, ktoré ale najmä Kaleta a M. Mariančík nepremenili. S pribúdajúcimi minútami kombinačne hrajúci hostitelia vystupňovali útočný tlak, čo im prinieslo zaslúžený vedúci gól po polhodine hry, keď na rohový kop Révaya si najvyššie vyskočil Vandžura a s prehľadom prekonal hosťujúceho brankára. V 37. minúte sa podarilo domáci poistiť svoj náskok, keď hosťujúcim zadákom unikol M. Mariančík a jeho následnú prihrávku zužitkoval Kuľanda. Hostia aj v ďalších minútach prvej polovice nestačili odolávať a v 43. minúte prehrávali už rozdielom triedy, keď po ideálnej spätnej prihrávke Selepa rozvlnil sieť M. Mariančík. Po zmene strán domáci, vedomí si svojho jasného vedenia, herne poľavili, no bezradní hostia to nedokázali vôbec využiť a domáceho gólmana Beňa prakticky neohrozili. Domáci naďalej mali hru pevne pod svojou kontrolou a v 80. minúte sa im ešte podarilo pridať štvrtý presný zásah, keď po umnej kombinačnej akcii s Kupcom prekonal hosťujúceho brankára Selep.

Góly: 30. Vandžura, 37. Kuľanda, 43. M. Mariančík, 80. Selep. Pred 150 rozhodoval Koščák. Bez kariet. ST. ĽUBOVŇA B: Beňo - Vandžura, Turlík, J. Foľvarský, Kosturko - Selep, Ľ. Mariančík (55. Kupec), Révay, Kuľanda - Kaleta (80. Kačmarčík ml.), M. Mariančík (76. Drahovský).

Štrba - Hranovnica0:3 (0:1)

Podtatranské derby začali lepšie hostia, keď už v 5. minúte M. Gajan strelou z 30 metrov z priameho kopu preveril Sasáka, ktorý jeho pokus vyrazil na rohový kop. V 14. minúte odpovedali domáci akciou Maníka s Badzikom, no ich snaha skončila zakončením vedľa hosťujúcej svätyne. Dôležitý moment duelu sa odohral už o ďalšie dve minúty, keď po ruke jedného z hráčov Hranovnice v šestnástke zahrával Lajčák pokutový kop, ktorý však pozorný Lipták vyrazil. Od 36. minúty museli hrať Štrbania bez vylúčeného Gibláka, čo bola voda na hosťujúci mlyn. Tesne pred odchodom do kabín sa nováčik i so šťastím ujal vedenia, keď po akcii Broža a jeho centri sa strela M. Gajana odrazila od jedného z domácich hráčov za chrbát bezmocného Sasáka. Aj úvod do druhého polčasu vyšiel lepšie hosťom, keď už v 51. minúte po rýchlom útoku strelou k opačnej žrdi po zemi Petruľa zvýšil na 0:2. Starosti domácich sa nabaľovali, pretože so sebazaprením museli duel okrem M. Levockého, ktorý z hry odstúpil už po polčase, dohrávať i Badzik s Lajčákom. Napriek tomu chceli hostitelia stav skorigovať, čo sa im ale nepodarilo. Naopak, v 80. minúte J. Pačan zblízka uzavrel skóre. Stretnutie nakoniec nedohral ani domáci Lajčák, ktorý po druhej žltej karte videl taktiež červenú. V samom závere potom ešte hostia mohli prikrášliť svoje zaslúžené víťazstvo, no na výsledku sa už nič nezmenilo.

Góly: 44. M. Gajan, 51. Petruľa, 80. J. Pačan. Pred 200 divákmi rozhodoval M. Onofrej, ŽK: Lajčák 2, Čáni, M. Levocký - M. Gajan, F. Pačan, Knižka, ČK: Giblák, Lajčák (obaja Štrba). ŠTRBA: Sasák - Lajčák, Giblák, Mikuš (64. Chladoň), Milan - Hurajt, Mi. Macko, Čáni (80. Hončar), M. Levocký (46. Michalko) - Maník, Badzik. HRANOVNICA: Lipták - Knižka, R. Gajan, Brož, Šavel - Olejár, M. Gajan (81. Pavličko), J. Pačan, Vernarec (85. Oravec) - F. Pačan, Petruľa (75. Slavkovský).

Miklušovce - Sp. Bystré 1:0 (1:0)

V obojstranne veľmi slabom zápase sa nebolo príliš na čo pozerať. Do prvej gólovej príležitosti sa dostal v 7. minúte hosťujúci Šuster, ktorý sa pekne uvoľnil na šestnástke, ale zakončoval tesne vedľa ľavej žrde. Prakticky počas celého zápasu sa hralo medzi šestnástkami. Po štvrťhodine hry zahrávali domáci priamy kop, ktorý letel ponad hosťujúcu bránku. V 22. minúte sa už ale z podobnej situácie trafil domáci Hudák priamo do šibenice a bolo 1:0. O päť minút neskôr mohlo byť vyrovnané, keď po prihrávke od Krišandu sa v šanci znovu ocitol Šuster, ale sám pred brankárom nepochodil. Poslednú príležitosť v prvom polčase mal hosťujúci D. Herák, ale rovnako trafil iba do domáceho gólmana. Po zmene strán sa obraz hry takmer vôbec nezmenil. Hralo sa bez gólových príležitostí na jednej, či druhej strane. V dvoch prípadoch po zákroku na hráčov Spišského Bystrého v pokutovom území ostala píšťalka hlavného rozhodcu nemá a tak sa na najtesnejšom víťazstve Miklušoviec už nič nezmenilo.

Gól: 22. Hudák. Pred 150 divákmi rozhodoval Tóth, ŽK: Gajdoš, Fedor - Jurčo, Krišanda, Kubičko. SP. BYSTRÉ: Bendik - Meliš, Vitko, Kubičko, Olexa - Ebringer (58. Mi. Lopuch), Krišanda, Jurčo, D. Herák (70. Budaj) - Ma. Lopuch (85. P. Herák), Šuster.

Autor: mdc, riso