Dopravný inšpektorát eviduje práve na tejto ceste zvýšený počet dopravných nehôd. Sľubujú prehodnotenie návrhov "tanapákov".
PODTATRANSKÝ REGIÓN. Uhynuté diviaky, líšky, srny, hraboše, ojedinele aj vydry. Aj toto je realita cesty z Popradu do Tatier. Častá smrť na tomto úseku si vyberá divú zver pri prechode z jednej strany cesty na druhú.
"Strety zveri s vodičom sú najčastejšie v neskorých nočných, alebo v skorých ranných hodinách. V tomto čase menia zvieratá svoje stanovištia z dôvodu potravnej závislosti, prípadne potreby pokoja," informoval nás Marián Šturcel zo Štátnych lesov TANAP-u.
Dodržanie rýchlosti
Podľa našich informácií však problému dopomáhajú časté jazdy vodičov "pretekárov".
"Chcem apelovať na nás všetkých vodičov, aby sme rešpektovali, že je tam deväťdesiatka," uviedol Šturcel.
Sú však i také prípady, keď nepomôže ani dodržanie predpísanej rýchlosti. "Išiel som šesťdesiatkou a do cesty mi zrazu vbehol diviak. Mal som úplne zničenú bočnú časť auta," spomínal na stret so zvieraťom Juraj z Popradu.
Najviac nechutných pohľadov na nehybné zvieracie telá na ceste je na konci leta.
Oplotenie vraj nie je šťastné
Pracovníci Štátnych lesov TANAP-u iniciujú spoluprácu s dopravnými policajtmi. Prichádzajú aj s konkrétnymi návrhmi riešenia.
"Náš návrh je inkriminovaný úsek osadiť dopravnou značkou Pozor, zver! Zvažujeme aj časové obmedzenie rýchlosti v nočných hodinách," povedal Šturcel.
Podľa neho oplotenia okolo cesty nie sú práve najšťastnejším variantom. "Oplotenie je účinné riešenie. Ak je však príliš dlhé, môže spôsobiť veľmi vážnu bariéru pre ekologické väzby hlavne v živočíšnej sfére," hovoril Šturcel.
Najviac dopravných nehôd s lesnou zverou zaznamenali dopravní policajti práve na teritóriu Vysokých Tatier.
"Ide o všetky cesty, ktoré sa pripájajú na Cestu slobody. Od Batizoviec na Gerlachov, Vyšné Hágy, Štôlu. Dopravný inšpektorát prehodnotí všetky návrhy, ktoré nám predložia pracovníci Štátnych lesov. Chceme zvýšiť bezpečnosť vodičov, ale i zvierat," informoval nás riaditeľ dopravného inšpektorátu v Poprade Rastislav Polakovič.
Spomenul si aj na vážnejšiu nehodu spôsobenú divou zverou. "Mali sme zrážku vozidla s jeleňom. Tam bola ťažká ujma," povedal Polakovič.
Organizované poľovačky
Náhrada škody pri dopravnej nehode spôsobená zvieraťom sa podľa dostupných informácií rieši havarijnou poistkou. Výnimkou sú vraj organizované poľovačky v blízkosti cesty. Vtedy je počet zveri zvýšený. Škodu si tak môžete vymáhať okrem poisťovní cez lesný úrad a správcu poľovného revíru.
Na bezpečný prechod lesnej zveri existuje napríklad na diaľnici pri Mengusovciach ekodukt.
"Nie je to tunel, ktorý vyplynul z terénneho prostredia. Ekodukt slúži zvieratám, aby bezpečne prekonali hocijakú dopravnú komunikáciu," hovoril Šturcel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš